"Tako visoke vode v Planini nihče ne pomni," pravi Štefan Majcen, poveljnik civilne zaščite za Notranjsko. Voda na Planinskem polju še narašča, prav tako se še ni začela umirjati v Loški dolini, kjer imajo gasilci poleg Planine trenutno največ dela.
V Planini je ogroženih sedem hiš, eno kmetijo so morali povsem preseliti. "Po izkušnjah iz preteklosti voda na Planinskem polju po dežju narašča še od dva do tri dni, odvisno koliko so polni Javornik in Snežnik," pojasnjuje Majcen. "Enako velja za Šmarato, kjer se voda zadržuje še dlje."
Šmarata še vedno odrezana
V Loški dolini je Šmarata še vedno odrezana od sveta. "Dobili smo pomoč gasilcev iz Kranja, ki prevažajo ljudi čez potok," pravi Majcen. "Zadeva ni rožnata, a ljudje so navajeni, saj se morajo v povprečju s čolnom prevažati dva tedna v letu." Ker je bila njihova mornarica, kakor pravijo lokalnim gasilcem, zaradi snežne ujme v preteklih tednih napotena še na druga dela, so poklicali na pomoč zunanje gasilce, da so jih zamenjali.
Čoln imajo tudi v Planini, da lahko oskrbujejo kmetije in družine, do katerih dostop z avtomobili ni mogoč. V vaseh Bač in Knežak, ki sta tudi poplavljeni, prečrpavajo vodo pri izviru Pivke prek brežine na drugo stran. "Imamo tri sposojene črpalke, eno iz Nove Gorice, dve iz Murske Sobote, pomagajo pa nam njihove ekipe," pravi Majcen.
Krka upada
Na drugih območjih je manj težav. Pretok Ljubljanice se je po podatkih Agencije RS za okolje povečal predvsem zaradi povečanega dotoka iz porečja reke Gradaščice, a je ustaljen. Obseg poplavljenih površin se bo danes še ohranjal, medtem ko se lahko poplavljene površine na posameznih delih barja še povečajo.
Reka Krka še vedno poplavlja na širšem območju od običajnega, a upada. K sreči ni bilo tako hudo, kot so se bali. Krka je zalila le cesto na otoku, ljudje pa so bili zaradi slabih izkušenj iz preteklosti precej vznemirjeni.