Slovenija
5 ogledov

Morje bo potopilo slovensko-hrvaški spor

Po Clintonovem mnenju bo Pahorjev trud čez 50 let verjetno brezpredmeten. FOTO: Žurnal24 main
Clinton je sinoči predaval o klimatskih spremembah. Na zanimiv način je opozoril, kako nepomemben bo morda čez nekaj let sedanji spor med Slovenijo in Hrvaško glede meje.

Clinton pozval k razmisleku
Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton je na predavanju pozval k razmisleku, ko je rekel, da morda čez 50 let slovensko-hrvaška meja morda sploh ne bo več potrebna, ker bo poplavljena. S tem primerom je sicer opozoril na črnoglede napovedi v zvezi z globalnim segrevanjem.

 | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

 

Pohvalil pa je premierja Boruta Pahorja in njegovo hrvaško kolegico Jadranko Kosor za reševanje spora in ju postavil za zgled vsem. Sicer pa je Clinton zdaj že odpotoval v Prištino, saj so tam v njegovo čast postavili njegov kip.

Hrvaška: sporazum že v saborju
Medtem je vlada hrvaške premierke Jadranke Kosor slovensko-hrvaški arbitražni sporazum že poslala v sabor. Največja opozicijska stranka SDP Zorana Milanoviča za sporazum ni dala soglasja, zavrnila pa je tudi kakršne koli pogovore z oblastjo. Poslanci bodo o sporazumu odločali jutri.

Nejasna določitev potrebne večine
Vendar pa se zna zaplesti že pred samim odločanjem: še vedno namreč niso določili, kakšna večina je potrebna za potrditev sporazuma. Ko je SDP sporočila, da ne bo podprla predloga, se je namreč takoj pojavila nova interpretacija, po kateri je za potrditev dovolj navadna večina in ne dvotretjinska.

SDP sicer trdi, da je sporazum slab, da je država znova postavljena pred same slabe možnosti in, da je Kosorjeva odgovorna za kaos v državi. V HDZ pa zdaj pravijo, da v primeru potrditve sporazuma sploh ne bi šlo ratifikacijo, temveč le za "dovoljenje", da lahko vlada sporazum podpiše.

Ustavno sporna tiha diplomacija
Nekdanji predsednik ustavnega sodišča Janez Čebulj pa je danes opozoril, da je tiha diplomacija v primeru arbitražnega sporazuma lahko ustavno sporna, ker ni znano, kaj je njen formalni rezultat.

Čebulj pojasnjuje, da je nepoznavanje dogovora ustavnopravni problem, saj se sploh ne ve enoznačno, kaj je bilo dogovorjeno, vsaka stran pa vsebino dogovora drugače razlaga. Meni še, da bi morali referendum v Sloveniji izvesti takoj in ne šele ob vstopu Hrvaške v EU.

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.