Slovenija
5523 ogledov

Ministrstvo pozabilo na stanovalce domov za starejše

referendum drugi tir Saša Despot
Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo.

Do poznega obveščanja domov za starejše glede glasovanja po pošti na referendumu o noveli zakona o vodah je prišlo "zaradi nenamerne napake v delovnem procesu", so pojasnili na ministrstvu za delo. Minister Janez Cigler Kralj je zahteval poročilo in predlog rešitev za izogib takim napakam v prihodnje, so sporočili z ministrstva.

Da je pozno obveščanje posledica napake, na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti utemeljujejo tudi z dejstvom, da so že 19. aprila na direktoratu za starejše in deinstitutcionalizacijo vsem socialnovarstvenim zavodom, ki izvajajo institucionalno varstvo, poslali dokumentacijo in obrazce za podporo zakonodajnega referenduma v slovenskem, madžarskem in italijanskem jeziku.

"Tako obžalujemo, da je bilo obvestilo o možnosti glasovanja po pošti poslano šele 30. junija, a šlo je za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma," so zatrdili.

Kranjska Gora jezero Jasna Prijave do petka Slovenija Tako lahko glasujete, če 11. julija ne boste mogli na volišče

Dodali so, da so socialnovarstveni zavodi, tako kot vsa slovenska gospodinjstva, s strani Državne volilne komisije po pošti prejeli obvestilo, datirano na dan 28. maj, v katerem so bile podane vse informacije glede referenduma o noveli zakona o vodah, tudi opis možnosti glasovanja njihovih stanovalcev in stanovalk po pošti.Cigler Kralj je k temu dodal, da je v trenutku, ko je izvedel za nastalo problematiko, zahteval poročilo in predlog rešitve s strani pristojnega direktorata. "V izogib takšnim napakam sem skladno s svojimi pristojnostmi zahteval rešitev, ki bo v bodoče preprečevala podobne situacije," so še sporočili z ministrstva.

Obvestilo poslali tik pred iztekom roka za prijavo

Gibanje za pitno vodo je danes ministrstvu za delo očitalo, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je namreč domove o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. 

Na novinarski konferenci v Ljubljani sta Nika Kovač z Inštituta 8. marec in Jan Štrukelj iz Mladih za podnebno pravičnost predstavila elektronsko sporočilo ministrstva za delo, s katerim je slednje domovom za starejše posredovalo navodila za priglasitev glasovanja po pošti na dan 30. junija ob 11.50. Na isti dan opolnoči se je iztekel rok, do katerega so morali varovanci željo po glasovanju po pošti sporočiti Državni volilni komisiji (DVK).

Gibanje je hkrati pridobilo sporočilo DVK, namenjeno upravam domov, zaporov, bolnišnic in socialnovarstvenih zavodov za institucionalno varstvo z dne 1. junija. Po pojasnilih Kovačeve je to sporočilo prispelo na ministrstvo za delo, slednje pa je torej potrebovalo mesec dni, da je informacije posredovalo domovom za starejše.

Meritve kopalnih voda Arso Slovenija Zaplet glede referenduma o vodah

"Sumimo, da je do oviranja prišlo nalašč"

"Ministrstvo za delo je razpis na domove za starejše poslalo na dan, ko je potekel rok, torej 30. junija, ob 12. uri. To pomeni, da so bile številne delavke v teh domovih ravno na koncu izmene, da ni bilo mogoče opraviti pogovorov z vsemi stanovalci in da so ti dejansko ostali brez možnosti, da oddajo glas," je očitala Kovačeva.

"Ker je minister Janez Cigler Kralj na nasprotni strani, sumimo, da je do oviranja prišlo nalašč," je še dejala Kovačeva. Po oceni Gibanja za pitno vodo je sicer še čas, da se starejšim vendarle omogoči glasovanje na referendumu po pošti.

Po besedah Štruklja je v domovih nekaj več kot 17.000 stanovalcev. Če so bili tik pred rokom obveščeni tudi zapori in drugi zavodi, česar sicer v gibanju ne vedo, se številka približa 20.000, kar je več kot odstotek volilnih upravičencev.

državni zbor DZ Slovenija "Janševa vlada si kupuje čas, da bo delala s premoženjem, kar bo hotela"

Spregovorila sta tudi stanovalca ljubljanskega doma za starejše Tabor Ivica Potisek in Ignacij Voje. Oba sta pojasnila, da sta dovolj vitalna, da lahko oddata glas na matičnem volišču. Vendar so tudi po njuni oceni številni starejši ostali brez možnosti glasovanja.

Dogajanje je na spletnem družbenem omrežju Twitter komentirala tudi stranka Levica. "Sabotiranje glasovanja iz domov za starejše ni samo metanje polen pod noge referendumski iniciativi, ki mora zbrati 340.000 glasov proti. Je predvsem žalitev za starejše občane, ki kljub starosti in zdravstvenim težavam ostajajo aktivni državljani, prikrajšani za svoj glas," so prepričani v tej stranki, ki v referendumski kampanji deluje kot organizator in uveljavitvi novele nasprotuje.

Komentarjev 7
  • sam1 06:55 06.julij 2021.

    Vladajoči koaliciji se pri vsaki zadevi ,ki jim ne gre v nos,dogajajo spodrsljaji in nenamerne napake,ki vedno oškodujejo drugače misleče-ampak oni se vedno za nenamerne "spodrsljaje" opravičijo in obljubijo,da bodo v bodoče takšne stvari izpeljali drugače,odgovornosti za te svinjarije pa ...prikaži več ne prevzame nihče.....

  • malarin 06:35 06.julij 2021.

    Vemo, kdo je predpostavljen in kdo je zapostavljen. Te osebke je treba takoj zamenjati.

  • lada 21:29 05.julij 2021.

    komunist krade od rojstva do crkovine smrdljive & usrane !

Sorodne novice