Mednarodni Industrijski sejem bo tako znova upravičil sloves največjega in najpomembnejšega sejma teh dejavnosti v CEE regiji. Sejem na katerem bodo prisotni vsi, ki na tem področju kaj pomenijo v Evropi in tudi širše, ter želijo skleniti nove posle za svoje izdelke in storitve. Na celjskem sejmišču bo prisotnih več kot 700 blagovnih znamk, ki jih bo predstavilo več kot 350 direktnih razstavljavcev.
Industrijski sejem je s konstantno rastjo v zadnjih šestih letih (poteka vsako drugo leto) po besedah izvršnega direktorja družbe Celjski sejem d.d. mag. Roberta Otorepca postal drugi največji sejem, takoj za sejmom MOS, in sejem z največjo mednarodno udeležbo. Več kot 30 odstotkov razstavljavcev je iz tujine, če pa upoštevamo poreklo predstavljenih blagovnih znamk, delež blagovnih znamk iz tujine preseže 75 odstotkov vseh predstavljenih.
»Na sejmišču bodo predstavljeni stroji, ki so vredni tudi 10 milijonov evrov ali več, in jih ni mogoče videti drugje kot na sejmu, saj jih zaradi vrednosti nihče nima na zalogi. Praktično je sejem edina priložnost, kjer si je mogoče delovanje stroja ogledati v živo. In njegovo delovanje predstavijo strokovnjaki iz tovarne,« pojasnjuje mag. Robert Otorepec.
Prav strokovni sejmi kot je njihov Industrijski sejem so po njegovih besedah sami po sebi dokaz, da so sejmi kljub vsem novim tehnologijam, digitalizaciji še vedno pomembno orodje, ki podjetjem v obdobju hitrega razvoja omogočajo hitro predstavitev novosti in takojšno testiranje, kako se bodo prijele.
Odličen odziv razstavljavcev napoveduje bogato sejemsko dogajanjeV ospredju sejemskega dogajanja bodo sicer izzivi četrte industrijske revolucije oz. Industrija 4.0. Kot pojasnjujejo v Celjskem sejmu, Industrija 4.0 zahteva nov koncept njihovih strokovnih sejmov, zato so tradicionalne strokovne sejme Forma tool, Plagkem, Varjenje in rezanje ter Graf&Pack, ki so jih organizirali vsako drugo leto, v sodelovanju s stroko in razstavljavci preoblikovali v celoviti pregled vsega, kar potrebuje učinkovita industrija prihodnosti. Nova vsebinska področja tvorijo celoto in omogočajo predstavitev novim ponudnikom izdelkov in storitev. Med njimi je posebej izpostavljeno področje robotizacije in avtomatizacije, saj se obeta bogata ponudba s tega področja.
Na letošnjem sejmu sicer še vedno prevladuje ponudba za orodjarsko in tudi celotno kovinsko industrijo, širi se ponudba za področje varjenja in rezanja, na področju ponudbe materialov je opazen premik na področje naprednih materialov in strojev za njihovo obdelavo. Na vseh teh področjih bo prikazana vse večja ponudba naprednih tehnologij, ki jih ponuja četrta industrijska revolucija.
Razstavljavci bodo na celjskem sejmišču predstavili učinkovite avtomatizirane rešitve za zahteve proizvodnje v skladu z Industrijo 4.0. Napovedujejo zmogljive, natančne in energetsko učinkovite stroje, ki jih odlikujejo kratki časi suhega teka, visoka ponovljivost in enostavno vzdrževanje. Izpostavljajo ekonomično avtomatizacijo oz. preprosto programiranje strojev na želene parametre industrijske proizvodnje. Predstavljeni bodo npr. sistemi za učinkovito in zanesljivo hlajenje v industriji izdelave in predelave umetnih mas, predelave in obdelave kovin, v živilski industriji, medicini in kemiji. Sistemi, ki omogočajo izrabo odpadne toplote iz proizvodnje za ogrevanje, ker prispeva še k dodatnemu prihranku energije in zmanjšuje obremenitev okolja v podjetjih. Vse to povečuje konkurenčnost podjetij na trgu.
V razstavnem programu bodo predstavljene rešitve za pametne tovarne, preizkusiti se bo mogoče na varilnem simulatorju Fronius, ki omogoča izjemno realistično varjenje s pomočjo 3D očal in virtualnim učiteljem. V podjetju Ingvar d.o.o. pravijo, da najboljše čaka tudi nagrada. Ogledati pa si bo mogoče tudi 100-tonski popolnoma električni japonski stroj za injekcijsko stiskanje plastičnih mas Fanuc Roboshot, ki ga bo na celjsko sejmišče pripeljalo podjetje Lesnik d.o.o.. Sledenje bo na sejmišče pripeljalo še tovornjak Moretto, v katerem bo mogoče videti zadnje razvojne dosežke na področju sušenja in transporta plastičnih materialov. V prerezu si bo mogoče ogledali delovanje sušilnika, centralnega filtra in centralnega sistema.
Dnevi strok za izmenjavo dobrih praks in hitrejši razvoj panogCeljski sejem bo skupaj s strokovnimi partnerji poskrbel tudi za aktualno strokovno dogajanje, ki izhaja iz potreb industrije. Prvi dan (torek, 4. april) bodo podelili tradicionalna sejemska priznanja za najboljše izdelke oziroma storitve predstavljene na sejmu v kategoriji proizvajalcev in v kategoriji zastopnikov. Poseben gost otvoritvene slovesnosti bo YuMi - dvoročni, sodelovalni robot koncerna ABB, ki bo tudi ostale sejemske dneve na razstavnem prostoru medijskega partnerja sejma, strokovne revije IRT3000, preveril starost obiskovalcev, preden jim bo postregel s pijačo. Na sejmišču bodo prvi dan tudi B2B srečanja s podjetniki s Kosova.
V sredo bo Dan varilne tehnike, v sklopu katerega bo še Državno prvenstvo varilcev, kjer bomo dobili državna prvaka v varjenju po postopku MAG in po postopku TIG, dan pa se bo zaključil z družabnim srečanjem varilcev. Slovenska varilska stroka se ponaša z dolgoletno tradicijo. Začetki varilstva v Sloveniji segajo v daljno leto 1908. Takrat so na Jesenicah nastali prvi acetilenski razvijalniki, ki so injicirali razvoj varilne tehnike. Še istega leta se je že začelo prvo izobraževanje varilcev v Sloveniji, pojasnjuje predsednik Društva za varilno tehniko Maribor dr. Tomaž Vuherer. Na letošnjem državnem tekmovanju varilcev pričakujejo več kot 20 tekmovalcev, ki se bodo pomerili v teoretičnem in praktičnem delu. Organizatorji tekmovanja so Društvo za varilno tehniko (DVT) Maribor, Sindikat SKEI Slovenije in Celjski sejem. Pri pripravi Dneva varilne tehnike in družabnega srečanja varilcev pa sodeluje še DVT Krško. Obiskovalci sejmišča pa si bodo med drugim lahko ogledali še razstavo Zgodovina varjenja v Sloveniji, ki jo pripravljata DVT Maribor in DVT Ljubljana, in razstavo zgodovine varjenja našega največjega proizvajalca varilne opreme, podjetja Daihen Varstroj d.d.
Sreda bo še v znamenju Dneva naprednih materialov, kjer bo letos poudarek na raziskavah in razvoju, mreženju in uporabi teh materialov v gospodarstvu. Na sejmu bo tudi B2B poslovno srečanje avstrijskih in slovenskih podjetij s področja plastično predelovalne industrije in orodjarstva, ki ga pripravljajo Advantage Austria Ljubljana, OZS, GZS in GIZ Grozd Plasttehnika.
V četrtek, tretji dan sejma, bo Območno obrtno-podjetniška zbornica Maribor pripravila izobraževalni dan za vse, ki delujejo v kovinski industriji. Na sejmišču bo ta dan mogoče prisluhniti tudi predavanju belgijskega strokovnjaka Patricka De Vosa, avtorja strokovne knjige Uporabna fizika odrezavanja kovin, ki bo izšla v slovenskem jeziku. Patrick De Vos je v zadnjih 30 letih osebno izobrazil in treniral več kot 80.000 ljudi v več kot 57 držav po Svetu. Je gostujoči predavatelj na konferencah, konvencijah in univerzah ter avtor številnih tehničnih člankov in strokovnih publikacij. V Celju ga bo gostilo podjetje Seco Tools SI d.o.o., knjigo pa bo izdalo založniško podjetje Protidtp d.o.o., izdajatelj strokovne revije IRT3000.
Vse dni sejma bo zanimivo dogajanje tudi v predavalnici v medetaži dvorane L, kje bodo razstavljavci z domačimi in tujimi strokovnjaki predstavljali najnovejše trende na področju orodjarstva, orodnih jekel, plastike, optimizacije proizvodnih procesov, merilne tehnike itd.
Od torka do petka med 9.00 in 17.30 uroMednarodni Industrijski sejem je mogoče obiskati od 4. do 7. aprila od 9. do 17.30 ure. Odrasli bodo za dnevno vstopnico odšteli 8,00 EUR, učenci, dijaki, študenti pa 5,00 EUR. Vsak obiskovalec sejmišča prejme brezplačno sejemski katalog, v katerem je zbran celovit pregled vseh razstavljavcev na sejmih, kratka predstavitev predstavljenih izdelkov, ter mnenja o razmerah in prihodnosti panog, ki se predstavljajo na sejmu.
Podrobnejši pregled dnevnega dogajanja na sejmišču je na voljo na spletni strani www.ce-sejem.si.