Za povečavo kliknite tukaj. (Foto: Žurnal24)
Vlada bo danes obravnavala teze za nadgradnjo zdravstvenega sistema do leta 2020. Gre za izhodišča za dva ključna zakona že pred enim letom napovedane zdravstvene reforme, ki naj bi, kot je včeraj napovedal premier Borut Pahor, bila sprejeta konec leta. Glavni novosti sta ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter povezovanje in mreženje zdravstvenih zavodov. Prvi del javne razprave bo trajal do srede marca.
Sprememba financiranja
“Če bodo sredstva prepuščena javni blagajni, bomo z njimi bistveno učinkoviteje upravljali,” je prepričan minister za zdravje Dorijan Marušič. Sredstva, ki so bila doslej zbrana z dopolnilnim zavarovanjem, bi odslej zbirali z obveznim zavarovanjem, zato bi bil potreben dvig prispevne stopnje za nekaj več kot dve odstotni točki . “Dvig prispevne stopnje ne bi pomenil obremenitve za delodajalce, pa tudi ne za večino delojemalcev, saj bi se jim kljub nekoliko nižjim neto plačam povečal razpoložljivi dohodek, saj jim ne bi bilo treba več plačevati dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja,” je razložil minister.
Dodatne obremenitve
Prvi so se na napovedani dvig prispevne stopnje odzvali na Gospodarski zbornici Slovenije. “Nismo prepričani v ta argument, saj dosedanje izkušnje delodajalcev kažejo, da je vsak podoben poseg v izplačilo neto plače privedel do velikega pritiska na rast plač s strani delojemalcev. Predvidevamo, da bo to pomenilo dodatno obremenitev delodajalca in s tem gospodarstva v celoti,” so zapisali.
spet manj pravic...ja to je delo našega robin huda(premier pihor)spet je pihnil mimo!! V kaj ta vlada verjame??da bo bolje če bo več kradla-jemala??