''Na ministrstvu za obrambo (MORS) smo v zadnjih dveh letih dosegli vse zastavljene cilje, čeprav se obrambna sredstva zmanjšujejo,'' je na današnji novinarski konferenci povedala obrambna ministrica Ljubica Jelušič.
Manj denarja, manj vojakov
Zaradi pomanjkanja sredstev je zamrznjena tudi rast števila pripadnikov SV. Po besedah načelnika Generalštaba SV Alojza Šteinerja ima sicer vojska trenutno 7.600 pripadnikov stalne sestave in 1.700 pripadnikov pogodbene rezerve. Število časnikov se zmanjšuje, povečati pa jim je uspelo število vojakov, ki trenutno znaša 41 odstotkov sestave, kot poroča STA.
Na mednarodnih operacijah in misijah trenutno sodeluje 468 pripadnikov SV, od tega 331 na Kosovu. "Vsi delajo uspešno, tudi tisti v Afganistanu," je povedal Šteiner.
Na vprašanje, kako gleda na nenehno zmanjševanje sredstev za SV, pa odgovarja, da morajo s sredstvi, ki jih imajo, preživeti, "to pa delamo tako, da na vsako stvar gledamo skozi stroške".
Sprejeli tri ključne resolucije, spremenili dva zakona
Na normativnem področju je Morsu v zadnjih dveh letih uspelo pripraviti in sprejeti tri ključne resolucije, ki po besedah Jelušičeve predstavljajo temeljne usmeritve na področju obrambe – resolucijo o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v letih 2009–2015, resolucijo o strategiji nacionalne varnosti in resolucijo o splošnem dolgoročnem programu opremljanja in razvoja Slovenske vojske (SV) do leta 2025.
Uspeli sta tudi spremembi dveh zakonov, ki po besedah obrambne ministrice urejata področje, ki je bilo dolga leta rak rana slovenskih prostovoljcev, to je področje zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami – to sta zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami ter zakon o Rdečem križu Slovenije. Izdelan je bil tudi strateški pregled obrambnega resorja in številni pravilniki, ki urejajo notranje delovanje Morsa.
Uspešni pri obrambnih sporazumih na Zahodnem Balkanu
Na operativnem področju je bil Mors uspešen pri politiki podpore zunanjemu ministrstvu pri opredelitvi Zahodnega Balkana. Tako jim je uspelo skleniti obrambne sporazume z vsemi državami Zahodnega Balkana in jih tudi obiskati, se je pohvalila ministrica. Po njenih besedah se krepi tudi sodelovanje v okviru držav Višegrajske skupine, sosedami ter članicami EU in Nata.
Kadrovske spremembe
Ministrstvo je lani začelo tudi z racionalizacijo upravnega dela ministrstva. V okviru dosedanjih aktivnosti so na Morsu ukinili 12 uradov, optimizirali delovne procese in zmanjšali število vodstvenih položajev z 232 na 150. Zmanjšalo se je tudi število civilistov v upravi Morsa, in sicer z 1.378 na 1.262.