Naravni prirast je bil lani že sedmo leto zapored pozitiven: rodilo se je 2681 prebivalcev več, kot jih je umrlo. Naravni prirast na 1000 prebivalcev je znašal 1,3. Vrednost tega podatka pa se je lani drugo leto zapored znižala: leta 2011 za 0,2, lani pa za 0,3.
Vse starejše mamice
Po podatkih Statističnega urada RS se trendi v smeri odlaganja materinstva, poznejših porok in manjših družin nadaljujejo. Otroke ima manj najstnic in žensk v zgodnjih 20-ih letih, narašča pa delež žensk, ki postanejo matere v svojih 30-ih letih. Od vseh žensk, ki so rodile lani, jih je bilo 54 odstotkov starih 30 ali več let, pred tremi desetletji, leta 1982, pa 17 odstotkov.
V zadnjem času so ženske v Sloveniji, ko rodijo, v povprečju pet let starejše od žensk, ki so rojevale v začetku 80-ih. Povprečna starost žensk, ki so rodile lani, je bila 30,5 leta, povprečna starost tistih, ki so lani rodile prvič, pa 28,9 leta. Odlaganje materinstva se še ni ustavilo.
Lani smo znova zabeležili nove najvišje povprečne starosti mater ob rojstvu otrok po drugi svetovni vojni. Tudi lani so več kot polovico vseh otrok - tokrat že šesto leto zapored - rodile matere, ki niso bile poročene. Med materami prvorojencev, rojenih lani, pa je bilo neporočenih 65 odstotkov.
Več umrlih kot leto prej
Podatki statističnega urada o umrljivosti pa kažejo, da je v Sloveniji lani umrlo 19.257 prebivalcev. V primerjavi z letom 2011 je bilo število umrlih oseb lani višje za 558 ali za tri odstotke. Običajno umre največ prebivalcev v zimskih, najmanj pa v poletnih mesecih. Lani jih je največ umrlo marca, najmanj pa septembra.
Umre vsak 609 otrok
Stopnja umrljivosti dojenčkov je lani prvič padla pod vrednost dva in s tem dosegla najnižjo vrednost doslej, to je 1,6. Ta pove, da je med vsemi lani živorojenimi otroki pred prvim letom starosti umrl vsak 609. otrok, pred petdesetimi leti pa je pred prvim rojstnim dnem umrl vsak 33. otrok.
Slovenija se med državami članicami EU uvršča med tiste z najnižjo umrljivostjo dojenčkov. Leta 2011 so bile pred Slovenijo le Švedska, Finska, Estonija in Češka. Glede na znižanje vrednosti tega kazalnika v letu 2012 pa lahko pričakujemo, da se bo Slovenija uvrstila v sam vrh med državami članicami EU z najnižjo umrljivostjo dojenčkov.