Civilna pobuda znotraj zavoda Dobra država bo na jutrišnjem kongresu na Vrhniki prerasla v istoimensko stranko. Njen najvidnejši obraz je poslanec Bojan Dobovšek, ki je politično pot začel v SMC, a jo kmalu zapustil. Danes meni, da so temelji države ogroženi in za cilj nove stranke navaja upravljanje v javnem interesu na temelju boja proti korupciji.
Civilna pobuda, ki bo prerasla v stranko, znotraj zavoda Dobra država deluje že več kot leto dni. Kot je navedeno na njihovi spletni strani, po slovenskih regijah zbirajo predloge in mnenja ter oblikujejo ekipo za dobro upravljanje države. Ključni cilj stranke bo "upravljanje države v javnem interesu, temelj za to pa protikorupcijsko delovanje na vseh ravneh z izdelanim konceptom nadzora, odgovornosti in sledenjem finančnih tokov".
Ustanovni člani stranke se bodo izkazali na kongresu, zato je po Dobovškovih navedbah vnaprej nemogoče govoriti o njihovem številu ali številu drugih podpornikov. Koliko delegatov in gostov pričakuje na kongresu, tako Dobovšek ni odgovoril, je pa pojasnil, da prostor, kjer bo potekal kongres, sprejme 300 ljudi. Če jih bo prišlo več, jim bodo po najboljših močeh omogočili spremljanje dogodka. Prav tako še ni razkril ekipe in morebitnih prepoznavnih imen posameznikov, ki utegnejo sodelovati v stranki.
Ugrabili so nam državo
Razlogi za stranko po mnenju njenih ustanoviteljev postajajo še bolj jasni ob zadnjem dogajanju, ob čemer pa da sistem lahko kredibilno spreminjajo samo od znotraj.
"Korupcija, koristoljubje ter izguba občutka za skupno dobro in za odgovornost so Slovenijo pripeljali do največjega izziva po osamosvojitvi. Imamo državo, ki v pogojih visoke gospodarske rasti - ta je sicer plod klenosti našega gospodarstva in ne učinkovitosti oblasti - nekako deluje. Toda temelji države so ogroženi," je prepričan Dobovšek. Po njegovem mnenju so "nam ugrabili državo in odgovor na to je Dobra država, ki bo delovala v korist ljudi in okolja".
Dobovšek je bil eden vidnejših ustanoviteljev največje vladne stranke, ki jo vodi premier Miro Cerar, na njeni listi je bil tudi izvoljen v DZ. A se je kmalu po začetku mandata s stranko razšel ter opozoril na probleme pri kadrovanju in nadzoru finančnih tokov. Že septembra 2014, le nekaj mesecev po izvolitvi v DZ, jo je zapustil s pojasnilom, da se je stranka odrekla nekaterim vrednotam, v katere so verjeli pred volitvami. Julija 2015 je zapustil še poslansko skupino ter stopil med nepovezane poslance.
Državo so nam eni in drugi ugrabili že pred 26. leti, tako da to ni kakšna prav modra ugotovitev.