Kolarjeva namreč ni govorila o delovanju zdravstvenega sistema, pač pa o sposobnostih in dosežkih naših zdravnikov. Ti na nekaterih področjih sodijo v sam vrh. In to področje je tudi področje transplantacij, kjer slovenski kirurgi tako po uspešnosti izvedenih operacij kot po času preživetja bolnikov, ki so dobili nov organ, sodijo v sam svetovni vrh.
Eden od pomembnih razlogov je tudi ta, da imamo v Sloveniji en transplantacijski center in da bolnike spremljajo na enem mestu. Vrhunski strokovnjaki so zbrani na enem mestu, zdravniki v regionalnih bolnišnicah pa bolnike pravočasno napotijo v Ljubljano. O združevanju specializiranih centrov je bilo v zadnjih letih veliko govora tudi na drugih področjih zdravstva, vendar je politika taka prizadevanja vedno znova izničila. A to je že druga zgodba.
Članek, ki ga objavljamo v današnji temi dneva ne govori le o uspešno izvedenih transplantacijah, pač pa nagovarja vse nas, da razmislimo o tem, ali bi bili pripravljeni darovati organe. Znano je, da da število bolnih, ki potrebujejo zdravljenje s presaditvijo narašča nesorazmerno s številom darovalcev. Darovani organi rešujejo in podaljšujejo življenja. Darovanje organov je ena najbolj humanitarnih gest. Darovalec je lahko vsak zdrav človek, starejši od 15 let. In hkrati, odločitev o darovanju organov, je odločitev vsakega posameznika. Ne nazadnje, morda boste novo ledvico potrebovali tudi vi.