Denar. Ekipa državnih sekretarjev z ministrico Majdo Širca se bo vnovič sestala sredi julija na operativnem sestanku z župani. Do takrat pa naj bi ob pomoči drugih resornih ministrstev poiskali možnosti, kako zagotoviti preostali denar za EPK, torej okoli 40 milijonov evrov.
“Dogovorili smo se, da zagotovimo vire financiranja kulturne infrastrukture s tem, da se odprejo proračunske postavke,” pravi mariborski župan Franc Kangler.
“Evropska prestolnica kulture (EPK) je nacionalni projekt, za katerega imajo prav posebno odgovornost vlada in partnerska mesta v projektu,” zagotavlja Borut Pahor in dodaja: “Imamo nekoliko različne poglede na to, kaj je mogoče in kaj je treba finančno servisirati, da bi programsko projekt uspel tako imenitno, kot si želimo.”
Trdna zaveza
Projekt EPK je bil v začetni fazi ocenjen na več kot 90 milijonov evrov, in sicer predvidenih 20 milijonov za programe in 70 milijonov za kulturno infrastrukturo.
Borut PahorMinistrica za kulturo je velik advokat tega projekta na vladi.
“Za programski del je zagotovljenih nekaj več kot deset milijonov evrov, za investicije pa nam jih za zdaj manjka približno 40 milijonov. To bodo zdaj umeščali v državne proračune za leta 2011, 2012 in 2013,” dodaja ptujski župan Štefan Čelan, ki meni, da bi bila z zakonom o EPK lažja pot za financiranje, a je prepričan, da je tudi dogovorjeno dovolj trdna zaveza.