Slovenija
24 ogledov

Jesenice na bioplin

Tomaž Tom Mencinger, jeseniški župan: “Cero je 16-letna zgodba gorenjskih odpadk Žurnal24 main
Načrti. Bioplin z odlagališča na Mali Mežakli bodo uporabili za ogrevanje. Avgusta sortirnica odpadkov, prva na Gorenjskem.
Državnih 20 milijonov
Konzorcij Cero. Vanj je vključena večina gorenjskih občin, zbranega denarja, ki so ga prispevale občine ustanoviteljice, pa je trenutno okoli 40 tisoč evrov. Za reševanje vprašanja ravnanja z odpadki je za Gorenjsko predvidenih dobrih 20 milijonov evrov državnega denarja.

Plin, ki nastaja ob odlaganju odpadkov, bomo koristno uporabili za ogrevanje mesta. Računam, da se bo to zgodilo v dveh letih,” je dejal jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger.

Za ogrevanje bi poleg zemeljskega uporabili približno 30 odstotkov bioplina, poskrbeti morajo še za napeljavo od odlagališča odpadkov na Mali Mežakli do središča Jesenic, za postopek prečiščevanja pa si obetajo evropski denar.

Še letos, predvidoma avgusta, bodo na omenjenem odlagališču odprli sortirnico odpadkov, ki bo stala tri milijone evrov. “To bo prva sortirnica na Gorenjskem. Občina je poskrbela za zemljišče, gradi pa jo koncesionar,” je pojasnil župan.

3 milijone evrov bo stala jeseniška sortirnica odpadkov.

Največ je jeseniških
Na Malo Mežaklo poleg jeseniških vozijo odpadke iz občin Kranjska Gora, Žirovnica, Radovljica, Bled, Gorje, Bohinj, Škofja Loka in Železniki. Kot je povedala Nuša Jelenc, vodja sektorja komunalne dejavnosti v komunalnem podjetju Jeko-in, na tem odlagališču na dan odložijo okoli sto ton odpadkov, od tega jih je 24 odstotkov jeseniških.

Mala Mežakla za 30 let
Župan Mencinger je prepričan, da je na Mali Mežakli dovolj prostora za potrebe Gorenjske za najmanj 30 let. “Ob tem moramo upoštevati dejstvo, da se količine odloženih odpadkov zmanjšujejo; v zadnjih letih so se prepolovile, kar je zagotovo posledica ločenega zbiranja in dejstva, da se odlaganje plačuje po teži; na Mali Mežakli po 85 evrov za tono odpadkov,” je poudaril župan. Do junija morajo občine poskrbeti še za zbiranje bioloških odpadkov. “Na Jesenicah bomo uvedli posebne zabojnike, a to ne bo strošek občanov,” je dodal.

Jeseniško odlagališče naj bi bilo po letu 2016 edino na Gorenjskem; kovorskega bodo do konca leta 2015 zaprli in sanirali. “Občine se bodo seveda samostojno odločile, kam bodo vozile odpadke, menim pa, da na Gorenjskem težav z odlagališčem ne bo, saj bo jeseniško urejeno po vseh evropskih predpisih.” Predvidoma aprila naj bi se sestal konzorcij Cero, kajti do konca letošnjega leta mora biti znan načrt projektov in morajo biti podpisane pogodbe z občinami, ki bodo ostale v njem, do konca leta 2015 pa dokončane investicije glede ravnanja z 
gorenjskimi odpadki.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.