Specializirano državno tožilstvo je v današnji sklepni besedi na sojenju prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi očitkov o domnevno spornem nepremičninskem poslu v Trenti zahtevalo zaporne kazni. Za Janšo in prvoobtoženega Branka Kastelica predlaga po dve leti zapora, za Klemna Gantarja pa leto dni pogojne kazni.
Specializirani državni tožilec Boštjan Valenčič je pojasnil, zakaj naj bi Janša hotel prodati razvalino in 15.000 kvadratnih metrov zemljišča, ki ga je v Trenti kupil leta 1992 za 1,100.000 tolarjev: v enostanovanjskem stanovanju v Župančičevi jami so nastali problemi z varovanjem. Zato se je odločil za nakup stanovanja v Trubarjevem kvartu v Komenskega ulici, za katerega je moral Imosu odšteti 222.000 evrov.
Dogovoril naj bi se za odplačilo v več obrokih. Prvega naj bi poravnal tako, da je Imosu v račun dal stanovanje v Župančičevi jami, drugega pa s prodajo posestva v Trenti.
Čeprav je tega kupil poceni, ga je marca 2005 prodal Eurogradnjam za 131.390 evrov, skoraj natanko toliko, kot je znašal drugi del kupnine za stanovanje. Eurogradnje so nato prodale Trento naprej Imosu za 146.000 evrov. "Eurogradnje so bile le vmesna postaja za prikrivanje transakcije ob Imosovem nakupu Trente," je dejal Valenčič. Kastelic je bil tudi lastniško povezan z Eurogradnjami, saj je kupil njihov 10-odstotni delež, ki ga je nato po svojih besedah podaril sinu.
Valenčič je še poudaril, da sta Kastelic in Janša vedela, da v Trenti ni mogoče graditi ničesar, sploh pa ne počitniških apartmajev in lovskih koč, kar naj bi bila prvotna ideja Imosa. Da zemljišče ni toliko vredno, naj bi dokazovala tudi cenitev Imosove cenilke, ki ga je ocenila na 20.000 evrov.
"To je bilo darilo predsedniku vlade, Imos pa je imel tudi posle z državo. To je arhetipski primer korupcije," je zaključil Valenčič.
Pričakovali so umik obtožnice
V nadaljevanju današnjega naroka v sojenju, ki poteka na celjskem sodišču, sklepne besede predstavlja še obramba, ki zavrača vse obtožbe. Zagovornik Kastelica Gorazd Fišer je uvodoma dejal, da je pričakoval umik obtožnice, saj da tožilstvu obtoženim ni v ničemer uspelo dokazati očitanih dejanj. Za oprostitev se je zavzela tudi zagovornica Kastelica, odvetnica Martina Žaucer Hrovatin.
Janša je ob prihodu na sodišče s seboj prinesel hišno številko s Tonderjeve domačije v Trenti, za katero se po njegovem zadnjih 20 let v medijih govori kot o nekih ničvrednih parcelah. S tem se po njegovih besedah tožilstvu pomaga ustvariti vtis, da je šlo za ničvreden posel. "Upam, da bodo vsaj ob zaključku prvega dela te sage v javnost prišle realne informacije," je dodal.
Nekaj pred poldnevom so se pred zgradbo celjskega sodišča znova začeli zbirati podporniki Janeza Janše, ki državi glasno očitajo krivosodje. Teh je po naših informacijah že več kot 500.

"Vsa Slovenija bi morala biti na nogah!"
Govorili smo tudi s protestniki pred sodiščem. "Vsi smo Janševi, to sojenje je narobe svet. Zakaj ne obsodijo Jankovića, ki ima sigurno več grehov," so nam povedali protestniki iz Gorjan, Zgornjega in Spodnjega Dupleka.
Vrhničan je dodal: "Vsa Slovenija bi morala biti na nogah! Ne razumem, zakaj ne smeš nečesa poceni kupiti in drago prodati!"
Protestnik iz Ljubljane pa je dejal, da so tukaj, "ker gre za naše vnuke". "Zakaj mora Kučan povedati, kdo bo naš predsednik vlade!"
Več sledi ...
Jasno, da obsojenec JJ ne more biti obsojen za dve leti! Zato je vsa Slovenija na nogah, saj bi tožilstvo moralo zahtevati najmanj 2000 let s prepovejo sekte!
Se strinjam, Slo bi morala biti na nogah! Janez bi moral na hladno dosmrtno toliko enega sranja je že zmešal. Upam, da pravosodje tokrat opravi svojo nalogo tako kot je treba,
Ne za 2 llet, do smrti in še naprej!!!!