Slovenija
65 ogledov

Izumiranje amazonskega gozda

Krčenje gozda lahko vpliva na tok oceanov, pa tudi na zaloge ogljika v atmosferi Žurnal24 main
Zaradi globalnega segrevanja naj bi do leta 2030 izginilo 60 odstotkov amazonskega gozda, kar bi povzročilo katastrofalni globalni dvig temperature.

Pomen amazonskega gozda ne bi smel biti podcenjen, so opozorili na konferenci pogodbenic okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC), ki poteka na indonezijskem otoku Bali, saj ni samo bistvenega pomena za ohranjanje globalne temperature, pač pa je tudi velik vir pitne vode. Krčenje gozda lahko vpliva na tok oceanov, pa tudi na zaloge ogljika. Amazonski gozd se namreč razprostira na več kot 4,1 milijona kvadratnih kilometrov in pokriva 60 odstotkov Brazilije. Vsebuje eno petino svetovne pitne vode in okoli 30 odstotkov svetovnih rastlinskih in živalskih vrst.

Revne dežele in dežele v razvoju so opozorile, da potrebujejo več znanstvenih dobrih praks za zmanjšanje onesnaževanja ter za povečanje energijske učinkovitosti. Razvite države pa bi želele več poudarka na ciljih za zmanjševanje onesnaževanja tudi za dežele v razcvetu, kot je Kitajska. Obalne poplave bodo tudi zaradi velikih azijskih velemest vplivale na življenja 150 milijonov ljudi do leta 2070. Škodo, ki jo bodo povzročile poplave do tega leta, okoljevarstveniki ocenjujejo na 35.000 milijard dolarjev, medtem ko danes za sanacijo posledic poplav svet porabi 3000 milijard dolarjev.


Posledice podnebnih sprememb so vse pogostejše naravne katastrofe. © AFP

 
Poziv za večjo dejavnost na okoljevarstvenem področju je na konferenci pokazala tudi Avstralija, saj je njen novi premier Kevin Rudd ratificiral pogodbo Kjotskega protokola o zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. ZDA želi biti za pogajalsko mizo in obenem slediti Kjotskemu protokolu, vendar zavrača obvezo po zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, ki jo narekuje protokol. Ameriški pogajalci želijo na konvenciji več poudarka na projektih obnovljivih virov energije in izboljšanju energetske učinkovitosti.

EU si namreč prizadeva, da bi si v sklopu konvencije na Baliju zadali cilj za razvite države, za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za od 24 do 50 odstotkov do leta 2020. ZDA pa so že dolgo največji proizvajalec toplogrednih plinov na svetu in se kljub pritiskom upirajo obvezi po zmanjševanju izpustov.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.