Slovenija
4363 ogledov

Ikein kavč pri nas 350 evrov, v Italiji pa 250. Kako je to mogoče?

otvoritev Ikea Ljubljana Saša Despot
Enak kavč je v italijanski Ikei skoraj tretjino cenejši, nas je opozoril bralec.

Da so cene v Ikeinih poslovalnicah po različnih državah različne, ni skrivnost. Z javno dostopno spletno trgovino, kjer lahko za vsak Ikein artikel preverite ceno v vsaki državi posebej, pa je možno dobiti natančno primerjavo cen pri nas in naših bližnjih sosedah (da bi se pri trgovinah, ki so dlje, se že pojavi vprašanje o smotrnosti stroškov prevoza). 

"Pri nas Ikeina 3-seda zofa LINANÄS stane 350 evrov, v Italiji pa 250. Kako je to mogoče, če vemo, da je življenjski standard v Italiji nekoliko višji kot pri nas?" nam je potarnal bralec, ki ne želi biti imenovan. Obrnili smo se na Ikeo in jih povprašali, zakaj prihaja do tako velikih razlik v cenah. V konkretnem primeru govorimo o 30 odstotkih razlike za identičen izdelek.

LINANÄS | Avtor: Ikea Ikea
A v tolažbo: ta zofa je v Avstriji še nekoliko dražja kot pri nas, in sicer znaša njena cena pri severnih sosedih kar 379 evrov. Kako je na Hrvaškem? 299 evrov, torej nekje vmes. Razlika med ceno v Avstriji in Italiji pa znaša kar 130 evrov oz. povedano drugače, v Italiji je ista zofa kar 35 odstotkov cenejša kot v Avstriji.

Razlogi so tudi davčna politika in druge dajatve

"Osnovna poslovna ideja podjetja IKEA je ponuditi bogato izbiro dobro oblikovane in funkcionalne opreme za dom po tako nizkih cenah, da bo dostopna kar najširšemu krogu ljudi. Ko določamo cene izdelkov za določen trg, upoštevamo razmere na tem trgu, davčno politiko in druge dajatve, cene energentov, logistične razmere, prisotnost konkurence in druge okoliščine. Poleg tega se lahko cene razlikujejo tudi glede na povpraševanje v državi," so zapisali v odgovoru za Žurnal24 in dodali: "Vsi ti dejavniki se po posameznih državah razlikujejo in vplivajo na končno določeno ceno posamezne storitve ali izdelka. Zelo pogosto so tudi vzrok, da pride do razlike v cenah izdelkov v bližnjih državah. Vselej pa stojimo za svojo ambicijo, da postanemo bolj dostopni in trajnostni za ljudi v Sloveniji in širše."

A vendarle, treba je opozoriti, da niso vsi izdelki v Italiji cenejši kot pri nas, kar kaže na to, da ne gre za ustaljen vzorec postavljanja cen, zato je morda bolj kot davčna politika in druge dajatve najverjetneje bolj realen razlog povpraševanje po izdelku v posamezni državi. Že pri kavčih smo namreč opazili, da je kar precej artiklov v italijanski trgovini dražjih kot pri nas. Je pa pogostokrat tako, da so na Hrvaškem ti artikli cenejši kot pri nas. V spodnji tabeli smo naredili primerjavo petih naključno izbranih kavčev oz. sedežnih garnitur in primerjali cene pri nas, v Italiji, na Hrvaškem in v Avstriji. 

Pri 2-sedi zofi ÄPPLARYD lahko vidimo, da je slika v primerjavi s 3-sedo zofo LINANÄS povsem obrnjena. Najnižji ceni sta tako v Avstriji in na Hrvaškem, in sicer 699 evrov, medtem ko je v Sloveniji cena postavljena pri 749 evrov, najvišja cena pa je v Italiji, in sicer 799 evrov. Pa vendarle, odstotkovno razlika ni tako visoka (12,5 odstotka). 

Dvoseda zofa ÄPPLARYD | Avtor: Ikea Ikea
3-seda zofa s počivalnikom LANDSKRONA pa je najcenejša na Hrvaškem (749 evrov), medtem ko je pri nas cenejša (799 evrov) kot v Italiji (899 evrov) in Avstriji (999). Razlika v ceni med najdražjo in najcenejšo je tako 25 odstotkov. 

Če najdete artikel, ki vam je všeč, se splača preveriti cene v sosednjih državah in izračunati stroške prevoza, ki bi jim imeli z nakupom v tujini, v primeru nakupa več artiklov se morda celo splača najeti kombi.

*Primerjava cen je bila narejena 27. novembra, dopuščamo možnost, da so se v tem obdobju spremenile

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 9
  • Avatar Garancija
    Garancija 08:49 21.december 2024.

    Je ta praksa vsepovsod,pač imamo drago in pametno vlado,ki si vsak mesec privošči eno obleko za 3 jurje

  • gregor96 08:23 21.december 2024.

    slovenec sem, ne jamram, iščem rešitev

  • Avatar karjola
    karjola 08:14 21.december 2024.

    Pač greš kupit kjer je ceneje. Samo na mesečno špežo prišparamo do 100 evrov. Če bi to delali vsi slovenci bi bli trgovci primorani znižati cene...