Slovenija
4206 ogledov

Hude obtožbe tožilke zoper policijski Center za varovanje in zaščito

umor Brdo Saša Despot
Tožilka obtožuje policijo tajnega opazovanja in nezakonitega zbiranja podatkov, razkrivajo v Tarči. Policija vse zanika.

Po nedavnem umor na Brdu, ko je pod streli padel Satko Zovko, so se pojavila ugibanja, ali je bila policija obveščena, da se pripravlja likvidacija Zovka. Zovko je bil namreč priča v sojenju proti članom Kavaškega klana. Na dan so prišle tudi informacije, da naj bi se tožilka specializiranega državnega tožilstva odpovedala varovanju, ker naj bi prihajalo do kršitev, povezanih z njenim varovanjem, 

Tožilka Mateja Gončin je za oddajo Tarča na TV Slovenija povedala, da je podala prijavo na specializirano državno tožilstvo, v kateri je policijo obtožila tajnega opazovanja in nezakonitega zbiranja podatkov. O nenavadnem dogajanju je bila tožilka obveščena s strani tožilcev Bosne in Hercegovine, potem ko se se na veleposlaništvu omenjene države v Ljubljani sestali z Zovkom. Takrat naj bi jim sledilo temno vozilo. Tožilka je vodstvo policije in Centra za varovanje in zaščito (CVZ) obvestila o dogajanju, ki bi lahko predstavljalo nevarnost. Tožilka policiji očita, da incidenta niso preiskali, čeprav jih je k temu večkrat pozvala. Tožilka sama pred kamero v oddaji sicer ni stopila, ker ni dobila dovoljenja nadrejenih, zato je njeno zgodbo predstavil njen pooblaščenec, odvetnik David Sluga

Spremljali posnetke kamer na hiši

Vodstvu CVZ očita, da so prek aplikacije za spremljanje posnetkov kamer na njeni hiši nadzirali njene varnostnike, za to pa uporabljali gmail profile. Pri tem naj bi dostopali tudi do njenih posnetkov, seveda brez njenega soglasja. Njeni varnostniki so zaznali več poskusov prijav do sistema z neznanih elektronskih naslovov, zaradi česar se je počutila ogroženo. Poudarila je, da hudodelske družbe uporabljajo najsodobnejša tehnična sredstva, "zato si lahko predstavljate, kako visoka je možnost njihove penetracije v zasebne Gmail profile, ki jih je vodstvo CVZ-ja vzpostavilo za dostop do kamer na hiši, kjer živim, in si naložilo aplikacijo preko Google Play."

V njeno skupino naj bi se infiltriral varnostnik, ki naj bi imel nalogo zbirati informacije o njej. O tem je bila obveščena iz krogov izven policije, kasneje pa naj bi varnostnik neuradno to tudi sam potrdil. Izvedela je tudi, da naj bi varnostniki drugih varovanih oseb zbirali informacije o svojih varovancih. Tako naj bi se zbirali podatki o predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič, o tem, s kom prijateljuje, kaj počne, kje se s kom dobiva. Klakočar Zupančič je za Tarčo povedala, da jo te informacije presenečajo in da svojim varnostnikom zaupa. 

Poskus prisluškovanja Erjavcu

V preteklosti naj bi nenavadno nalogo dobil tudi eden od varnostnikov, ki so varovali Karla Erjavca, ko je bil minister za obrambo. Varnostnik naj bi dobil nalogo, da v avtomobil namesti napravo za prisluškovanje in sledenje. Ker se je varnostnik uprl, do tega ni prišlo. V javnosti pa so se potem kmalu pred kongresom stranke DeSUS pojavile fotografije Erjavčevega porscheja. Erjavec pravi, da je presenečen, da so mu sledili, da pa ne ve, kdo je stal za tem. 

Pomagala policistki varnostnici

CVZ je marca razpustil ekipo varnostnikov, ki so varovali tožilko, češ da je prišlo do nepravilnega delovanja varnostnikov. Tožilka meni, da razlogov za to ni bilo in da je bila težava v tem, da je ukrepala zoper vodstvo CVZ. Malo preden je bila skupina varnostnikov razpuščena, je tožilka pomagala policistki varnostnici, ki ni bila v njeni skupini, pri naznanitvi kaznivega dejanja. Šlo naj bi za prevažanje vodje službe za odnose z javnostmi v policiji s službenim delegacijskim vozilom v službo. Navodilo naj bi ji dal namestnik generalnega direktorja policije, mož vodje službe za odnose z javnostmi. V poročilu o opravljenem delu naj bi policistka varnostnica morala navesti, da se je vozilo uporabljalo za vožnjo predstavnikov tujih delegacij. S tovrstno prakso naj ne bi končali. 

Nove ekipe varnostnikov tožilka ni želela sprejeti. Namesto tega si je kupila solzivec in piščalko. Fizično varovanje - prvotno ekipo - je spet sprejela šele po uboju Zovka. 

Tožilka trdi, da naj bi o vsem bil obveščen tudi generalni direktor policije Senad Jušič, s katerm naj bi se na to temo srečala trikrat. Na zadnjem sestanku naj bi heneralni direktor omenjal primer, ki ga je tožilstvo vodilo proti Boštjanu Lindavu. Tožilko naj bi povabil tudi na večerjo. Do tega ni prišlo, prav tako je na tožilstvu padla zadeva Lindav.

Policija je za Tarčo navedbe zanikala oziroma se je v določenih primerih sklicevala na tajnost podatkov. 

dezurni@styria-media.si