Slovenija
1399 ogledov

Gen-I edini proti širitvi nabora podatkov o porabi javnega denarja

slovenija 27.03.2012 denar, bankovci, Evro, finance, foto: Bostjan Tacol
1/3
Boštjan Tacol
V KPK želijo prenoviti in razširiti svojo aplikacijo Erar, v kateri so zdaj vidna nakazila javnih družb in institucij zasebnim podjetjem. Po novem bi imela javnost vpogled tudi v bazo z nakazili fizičnim osebam in z nakazili v tujino, ki so bila opravljena od 1. septembra 2024 dalje. A se je zapletlo. Tudi zato, ker je družba Gen-I zahtevala ustavno presojo zakonske podlage za prenovo aplikacije, piše Forbes.

V državnem Gen-I se bojijo, da bi lahko javne postale tudi plače nekaterih zaposlenih, ki niso vodstveni kadri, so pojasnili za Forbes, zato so ustavnemu sodišču predlagali, naj zadrži izvajanje zakonskega člena in s tem objave novega Erarja, a pri tem niso bili uspešni.

Po prvotnih načrtih bi moral KPK novo aplikacijo predstaviti že januarja, a so jih morali zamakniti. “Zagon načrtujemo v marcu, saj si res želimo, da bi to naše za javnost pomembno orodje predstavili čim prej – in čim bolj izpopolnjeno,” so na komisiji pojasnili za Forbes. 

Kot razlog za zamik navajajo, da so v fazi testiranja naleteli na nekaj varnostno-uporabniških pomanjkljivosti.

Forbes pa še piše, da je podjetje Gen-I prav januarja na ustavno sodišče vložilo pobudo za oceno ustavnosti zakonske podlage za prenovo aplikacije, “na podlagi katere bodo v Erarju razvidne vse transakcije, pri katerih je iz kode namena razvidno, da se izplačilo nanaša na donatorske, sponzorske, svetovalne pogodbe in druge avtorske ali intelektualne storitve, ter transakcije, ki presegajo bruto mesečno plačo predsednice republike”.

razno 29.11.13. izpraznjene kpk, foto: zurnal24 | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

V Gen-I so na vprašanje Forbesa, zakaj nasprotujejo omenjeni zakonski določbi in objavi podatkov, pojasnili, da so iz medijskih objav razumeli, da naj bi “posodobljena aplikacija med drugim prikazovala vse javne transakcije fizičnim in pravnim osebam nad višino bruto plače predsednice republike” in da bo v zvezi s tem prikazan “najširši nabor podatkov, ki ga omogoča zakonski okvir”.

“Iz navedenih objav je zaznati, da KPK zakonski okvir lahko razume na preširok način, saj bi bili predmet javne objave lahko celo podatki o prejemnikih in transakcijah (tudi plačah) tistih zaposlenih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti oziroma pod prevladujočim vplivom države, ki niso člani organov vodenja ali nadzora takšnega gospodarskega subjekta, in katerih prejemki posledično ne spadajo med informacije javnega značaja,” so še sporočili iz Gen-I.

V obeh verzijah aplikacije je objava omejena na transakcije, ki presegajo mesečno bruto plačo predsednice republike, ki trenutno znaša okoli 6.700 evrov bruto.

denar bankovci finance | Avtor: Boštjan Tacol Boštjan Tacol

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 8
  • Avatar playrrr
    playrrr 14:19 25.februar 2025.

    Zanimivo da aplikacija ERAR v večini časa ne deluje, med drugim tudi danes.

  • Plavi-mil 11:53 25.februar 2025.

    Ja, itak, GEN-i, kdo drugi? Zakaj se ne raziskuje rabote taubija, katere je izvrševal v bivši jugi? ker se ne sme, tako kot se ne sme izvedeti, kako GEN-i posluje z državno elektriko in se bogati na naš račun.

  • ferdopis59 11:23 25.februar 2025.

    Bravo KPK! Pri vsaki stvari, ki je večinski lastnik je potrebna transparentnost poslovanja in tok denarja. Ker korupcije na podpiramo na račun državljanov. Zato naj GEN-i lepo pove kaj zakon zahteva. Problem GEN-i je ker je "nekdanji" direktor (tudi sedaj ...prikaži več povseverjetnosti vleče finančne niti v GEN-i) tudi sedanji PV.