Pavel Gantar
"Vse je dokumentirano, sanacija se začne jutri," je zatrdil predsednik DZ Pavel Gantar . Za posledice vandalizma bodo za zdaj terjali 15 tisoč evrov. Za znesek, ki jim ga zavarovalnica ne bo povrnila, bodo zoper ŠOS vložili odškodninsko tožbo.
"Organizatorji so odgovorni in sklicevanja na karkoli drugega je preprosto smešno. Odškodninsko tožbo bomo zagotovo vložili," je dejal Gantar in dodal, da pobude za srečanje s strani študentov še niso prejeli. "Bili bi presenečeni, če bi dejansko prejeli kakšen klic od študentov."
Če je organizator zavezan v celoti poskrbeti za varnost na prireditvi, bo on v celoti odgovoren za morebitno škodo. Izpostavil bi tudi odgovornost države, saj je bila ta obveščena o protestih pred DZ. Načeloma pa je odgovornost deljena med organizatorje, državo in posameznike, doda Boštjan Penko.
Škodo plačali davkoplačevalci
"Za povzročitev materialne škode na parlamentu niso odgovorni organizatorji, ampak posamezniki, ki so prijeli v roke kamen in ga zalučali. Tu gre za kazensko odgovornost posameznika in samo on bo preganjan," je zatrdil odvetnik Aleksander Čeferin in dodal, da predsednik DZ tako nima podlage za tožbo ŠOS-a, organizatorjev včerajšnjih demonstracij.
"Organizator prireditve je objektivno odgovoren za smrt ali telesne poškodbe, ki nastanejo zaradi gibanja množice. Če organizator ni pravočasno ukrepal, zagotovil reda in miru ter pozval k nenasilju, bi lahko iskali krivdno odgovornost za nastalo škodo," pa je dejal odvetnik Franci Matoz in dodal, da bi kot odvetnik veliko raje zastopal študente.
"Očitno bodo odvetniki zastopali študentske organizacije. Po zakonu za nastalo škodo odgovarja organizator, kar potrjujejo pretekli primeri," na mnenja odvetnikov odgovarja Gantar.
Katja Šoba, predsednica ŠOSProteste smo zaključili ob 15. uri, nakar so odgovornost prevzeli organi pregona.
Na Policijski upravi Ljubljana so opozorili, da je zagotavljanje varnosti predvsem naloga organizatorja dogodka. Ko je prišlo do izgredov, je bila prva naloga policistov preprečiti vdor v poslopje državnega zbora. Kot ugotavljajo, so bili med kršitelji številni mladoletniki, poleg tega pa so bili v množici protestnikov problematični le posamezniki.
Le spustili duha iz stekleničke
"Demonstracije ocenjujemo kot dobre, saj je prišlo med deset in petnajst tisoč študentov ter dijakov, ki so izrazili svoje mnenje o zakonu o malem delu. Dejanja, ki so se zgodila po tretji uri, obsojamo in se absolutno distanciramo od nasilnih posameznikov," nam je zatrdila predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba, ki priznava, da so jim po uradnem delu demonstracije ušle iz rok. "Nihče ni pričakoval tega, niti policisti niti vlada. Tako je stanje v državi. Mi smo le spustili duha iz stekleničke," doda.
Na napovedano tožbo DZ Šoba odgovarja: "Proteste smo zaključili ob 15. uri, nakar so odgovornost prevzeli organi pregona."
Stališču ŠOS so se že v sredo pridružili tudi v Dijaški organizaciji Slovenije, je dejal njen predsednik Aleksandar Spremo. Spremo demonstracije šteje za legalne in legitimne do trenutka, ko se je začelo nasilje.
Oboji so policiji že ponudili pomoč pri iskanju storilcev.