Stavkovni odbor delavcev v Primorju je danes nadaljeval pogovore s preostalim članom uprave Primorja Štefanom Činčem in največjim posamičnim lastnikom Primorja Holding Dušanom Črnigojem.
Četrti junij so postavili kot skrajni rok, do katerega bi moralo biti jasno, ali podjetje lahko preživi ali pa bo še zadnji veliki slovenski gradbinec doživel stečaj.
Ker do 13. ure niso dobili zagotovila morebitnega vlagatelja, ki bi rešil propadajočega gradbinca, in ker Činč ni vložil zahteve za stečaj družbe, so se delavci odločili, da bodo predlog za stečaj jutri prek sindikata vložili sami.
Dobili bi lahko nadomestila
Po zaključku petkovega sestanka je vodja stavkovnega odbora Damjan Volf povedal le, da se bo pogovor nadaljeval. Sestali naj bi se že v dopoldanskem času in pregledali, ali je v podjetje prišlo dovolj denarja, da bi delavcem lahko izplačali aprilske plače.
Če denarja za plače stavkajočim delavcem ne bo, bodo za Primorje zahtevali stečaj, da bodo zaposleni dobili vsaj nadomestila za brezposelnost, je še dejal Volf.
Stavka se nadaljuje že četrti teden, vendar so delavci doma, zato da ajdovska družba ne bi imela dodatnih stroškov.
Na Vipavskem socialna bomba
Konec tedna pa se je znova oglasil ajdovski župan Marjan Poljšak. Lastnike in vodstvo Primorja Holding ter Primorja in največje banke upnice je javno pozval, naj čim prej sprožijo in čim hitreje vodijo stečaj Primorja Holding in Primorja.
Večina izmed dobrih 700 zaposlenih v Primorju je domačinov, ki prebivajo na območju ajdovske in sosednjih občin. V primeru stečaja Primorja bi tako v zgornji Vipavski dolini brezposelnost s sedanjih 12,8 odstotka močno narasla in se približala 25 odstotkom.