Država se – kot je znano – ne strinja z odločitvijo prejšnjega kulturnega ministra Vaska Simonitija, pod vodstvom katerega so trije objekti na blejskem otoku prešli pod ljubljansko nadškofijo. Z objekti zdaj upravlja Zavod sv. Martina, na največ nestrinjanj pa je v preteklih letih naletela uvedba vstopnine.
Spori med državo in cerkvijo glede lastnine in upravljanja objektov se vlečejo že dolga leta. Država je lani vložila tožbo za razveljavitev, primer je še vedno na kranjskem sodišču, ki je za rešitev spora predlagalo mediacijo. Ljubljanska nadškofija do konca postopka izjav ne daje, molči pa tudi blejski župnik.
Na ministrstvu za kulturo so že pred mediacijo večkrat ponovili, da se še naprej zavzemajo za uresničevanje pravnomočnih denacionalizacijskih odločb, po katerih blejski župniji pripada otoška cerkev z zvonikom, ne pa tudi drugi objekti, za katere menijo, da so bili podarjeni nezakonito.
Mediatorka pred sestankom upa na popuščanje
Mediatorka med stranema je ljubljanska odvetnica Mirjana Kranjčevič, ki je pred jutrišnjim sestankom na kranjskem sodišču povedala, da naj bi bili stranki glede na to, da sta pristali na mediacijo, pripravljeni popuščati.
„S tem ko sta država na eni strani in cerkev na drugi izrazili pripravljenost, da spor rešita s pomočjo mediacije, naj bi bili pripravljeni na kompromisno rešitev. Če sta res, bomo videli že na jutrišnjem sestanku,“ pravi Kranjčevičeva in dodaja, da pred sestankom ne more komentirati, do katere točke sta stranki pripravljeni popuščati oziroma „kaj želijo z mediacijo doseči, kakšni so interesi, kakšna so pričakovanja“.
Mediacija praviloma traja prej kot sodni postopki; če bo tudi v tej zgodbi, ki ima že precej dolgo brado, ravno tako prišlo hitreje do odločitve, pa bo vsaj v grobem lahko napovedati že po mediaciji.