Najprej se posušijo mladi poganjki, nato pa odmre celotno drevo: Patogen z imenom Cacao Swollen Shoot Virus (CSSV) povzroča veliko opustošenje v nasadih kakavovca v Slonokoščeni obali. "Pomladna letina bo zaradi tako imenovane mozaične bolezni skoraj zagotovo za tretjino manjša," poroča znanstvena publikacija New Scientist. In to v državi, ki se uvršča na sam vrh proizvajalk kakava.
CSS-virus je strokovnjakom znan že več desetletij, žal pa to ne velja za terapijo, ki bi bila v spopadu z mozaično boleznijo, ki jo povzroča omenjeni virus, učinkovita. Problem je v tem, da drevesa šele nekaj let po okužbi postanejo občutljiva na patogen. Skupina ameriških znanstvenikov pod vodstvom Raya Schnella, strokovnjaka ameriškega ministrstva za kmetijstvo, zato intenzivno brska po genomu kakavovca. Strokovnjaki upajo, da bodo identificirali gene, ki bi kakavovec naredili odporen proti virusu.
Na podlagi izsledkov bodo razvili hitri test, s katerim bodo lahko pridelovalci takoj ugotovili, ali so poganjki kakavovca odporni proti patogenu ali ne. Tako bodo v prihodnje sadili zgolj tista drevesa, ki jim CSS-virus ne bi mogel škodovati. Trenutno je stanje takšno, da morajo pridelovalci poganjke pustiti rasti cela tri leta, preden dobijo uporabne informacije.
Prvotni življenski prostor kakavovca je džungla ob Amazonki. Danes je najbolj prisoten v državah Zahodne Afrike, ki pokriva kar 70 odstotkov svetovnih potreb po kakavu. Zaradi skokovitega povpraševanja v zadnjih letih so zahodnoafriški kmetje plantaže kakavovca zelo povečali. Pri tem so posekali vsa druga drevesa, ki so sicer rasla med posameznimi drevesi kakavovca. "Pridelava kakakovca dobiva vedno bolj monokulturen značaj. To je seveda pisano na kožo različnim obolenjem," pravi Paul Hadley z britanske univerze Reading in dodaja: "V zadnjem obdobju kakakovec gojijo tudi v bolj sušnih regijah, kar drevesa izpostavlja dodatnemu stresu."
Žetev kakava poteka vse leto neprekinjeno, daleč najobilnejša pa je oktobra. Kljub temu lahko razsajanje virusa, kakršno je trenutno v Slonokoščeni obali, povzroči znaten izpad in posledično dvigne ceno kakava.