Konec osemdesetih let prejšnjega stoletja gospodarske in s tem socialne razmere v takratni Socialistični federativni republiki Jugoslaviji niso bile rožnate. Nezadovoljstvo so izrazili tudi strojevodje Železniškega gospodarstva. Ker so bili deležni šikaniranja režimskega vodstva takratnega podjetja, so se samoorganizirali, izvolili sindikalni odbor po volji članstva in napovedali stavko, beremo v zborniku, ki je izšel leta 2019, ob 30-letnici Sindikata strojevodij Slovenije (SSSLO).
Štrajk tik pred novim letom
Odmevni štrajk se je začel 27. decembra 1988 ob pol sedmih zjutraj, med splošnimi zahtevami njegovega odbora pa so bili sistemski ukrepi, ki bodo status železnice kot hrbtenice kopenskega prometa uredili trajno in dolgoročno, ter odstop predsednika Zveznega izvršnega sveta Branka Mikulića. Članica stavkovnega odbora je bila tudi Majda Peterka, zatem dolgoletna sindikalna blagajničarka, ki pa je v kasnejših letih izdala zaupanje.
Glavni odbor SSSLO je 23. aprila 2019 na izredni seji v Ljubljani obravnaval "utemeljen sum o neupravičenem razpolaganju in odtujitvi denarnih sredstev Območnega odbora Ljubljana in Sklada vzajemne pomoči". Kot še piše v zapisniku, so zato Peterko razrešili s funkcije blagajničarke in soglasno sklenili, da jo kazensko ovadijo ter si s pravnimi sredstvi povrnejo denar.
Po besedah predsednika SSSLO Zlatka Rateja je Peterka, ki naj bi bila po poročanju nekaterih medijev zaupnica dolgoletnega sindikalista Silva Berdajsa, najprej priznala krajo 70.000 evrov, sam pa je ta znesek ocenil na med 100 in 130 tisočakov. No, v obtožnici je bil še višji, natančno 162.615,73 evra.
Luknja v vzajemnem skladu
Od najmanj februarja 2012 do marca 2019 naj bi na svoj račun in račun svojega moža prenakazala dobrih 24.000 evrov ljubljanskega sindikalnega odbora, od vsaj aprila 2009 do februarja 2019 pa samo na svojega še 138.015 evrov iz vzajemnega sklada. Razkrilo jo je nekaj strojevodij, ki so ob odhodu v pokoj dobili manj od pričakovanega privarčevanega denarja, ko so drugi zaprosili za posojilo iz Sklada za vzajemno pomoč, pa se je izkazalo, da tam ni toliko sredstev, kot bi jih moralo biti.
Očitke neupravičene uporabe tujega premoženja in poneverbe je priznala že na predobravnavnem naroku in tudi začela vračati prigoljufani denar. Njeni zadnji nakazili nista bili ravno prepričljivi, januarja 109 evrov in februarja 228, ampak je treba upoštevati, da je že upokojena. Kaj se je zgodilo z očitanim zneskom, pa tako ali tako ni znano.
Sodnik odvetnikom: To je grdo in nefer
Zaradi priznanja krivde, odplačevanja dolga in poprejšnje nekaznovanosti se je z ljubljansko okrožno tožilko Anjo Savić sporazumela za milo kazen, ki jo je včeraj potrdil tudi sodnik Miha Šubara: dve leti pogojnega zapora s preizkusno dobo petih let in vrnitev preostalih 97.454 evrov v naslednjih treh letih.
Z dolgom pa se Peterka, ki je sicer na sodišče ni bilo, ni strinjala: prek zagovornice, odvetniške pripravnice Aleksandre Šokčević, je zatrdila, da je nižji, le 78.000 evrov, o čemer da so notarsko overili sporazum s sindikatom po tistem, ko so opazili, da je kradla. Pripombe je imela tudi na zamudne obresti, ki da niso obračunane v skladu z obligacijskim pravom.
Pooblaščenka oškodovanca, odvetnica Branka Zobec Hrastar, je bila drugačnega mnenja, češ da naj bo Peterka še vesela, ker so ji zamudne besede začeli obračunavati šele ob vložitvi kazenske ovadbe in ne ob začetku njenih kaznivih dejanj.
Prav zapleti s podrobnostmi premoženjskopravnega zahtevka so sodnika Šubaro spravili v slabo voljo in pripravnico Šokčevićevo je okrcal, češ da je "njen šef" s svojim manevrom čakal do zadnje sekunde, kar je "najmanj grdo in nefer". Zamudne obresti bosta tako udeleženi stranki reševali po pravdni poti, Peterka pa mora še vedno vrniti slabih 100 tisočakov.
dezurni@styria-media.si
))))))) Samske ženske čakajo na vas na -- Sexy24.mom
BRAVO SODNIK in DRŽAVNA TOŽILKA izjemno sojenje, neverjetno plosk, plosk, ste dokazali, da ste še PREVEČ plačani. Gospa je kradla 10 let, živela lepo, zdaj pa revca bo vračala po 100€ in 200€, lastnino je že verjetno prepisala na svojce...… ...prikaži več in bo spokojno umrla... še v zapor ji ne bo treba. Sodba je tudi opozorilo vsem, NE BOJTE SE, LEPO KRADITE mogoče vam bo potrebno le poplačati dolgove, MOGOČE----
ukradeš denar takole 100k, ga 20 let pridno obračaš, pridelaš 1M in potem se pokesaš. kazen je mal žuganja s kazalcem, pa srečno pot. mimgrede nikjer ne zasledim kako je s timstim skladom sindikata in poplačili ljudi, ki so dobili… ...prikaži več premalo ? so bili poplačani pošteno? in če pogledamo mal delovanje sistema, pred desetletji so bile obresti ogromne in če raćunamo da bi v skladu imeli ta sredstav in jih obrestovali bi morali se nabrat mnogo in bi člani imeli mnogo več. pa kdo to upošteva pri sodbi?