Petinšestdesetletni Laščan Milko Škoberne je znan kot prvi pravnomočno obsojeni sodnik v Sloveniji. Decembra 2013 so ga zaradi prejemanja podkupnine obsodili na pet let in pol zapora, po pritožbi pa mu je višje sodišče kazno znižalo za šest mesecev. Določili so mu tudi 19.622 evrov stranske denarne kazni.

Zmagal na evropskem sodišču
Nekdanji okrožni sodnik v Celju naj bi v zameno za debelo kuverto odpravil pripor in mednarodno tiralico zoper bivšega lastnika tamkajšnjega nočnega lokala Esada Ćehajiča, ki pa ga je nazadnje prijavil. Toda zaradi sistematične in nediskriminatorne hrambe telekomunikacijskih podatkov, na katerih je temeljila obsodba, naj bi mu bila kršena pravica do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja, poleg tega pa sodišče ni omogočilo še zaslišanja dveh soobdolženih, ki sta priznala kaznivo dejanje in jo odnesla s pogojno kaznijo.
Škoberne, ki ga je zagovarjal Tomaž Bromše, takrat odvetnik, zdaj pa sodnik, se je zato pritožil na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) in februarja lani zmagal – Republika Slovenija mu je morala plačati skupno 10.000 evrov odškodnine za nepremoženjsko škodo in prav toliko za stroške in izdatke.
Ob oprostitvi je bil že na prostosti
Razlog za njegovo civilno tožbo države pa je v drugi obsodbi. Na mariborskem okrajnem sodišču so mu zaradi krive izpovedbe izrekli šest mesecev zapora. Maja 2007 naj bi pri pričanju izpovedal, da je nekega obdolženca obsodil, kar pa ni bilo res, saj je njegov primer zastaral in je sodišče izdalo zavrnilno sodbo. Škoberne, ki je po svojih besedah le mislil, da je možakarja obsodil, se je uspešno pritožil na vrhovno sodišče, vendar v ponovljenem sojenju dobil enako kazen, pol leta zapora, skupaj z zaporno kaznijo zaradi jemanja podkupnine pa enotnih pet let in štiri mesece. Po vnovični pritožbi pa ga je vrhovno sodišče dokončno oprostilo – a veliko prepozno, takrat je bil že na prostosti.
Lahko pa bi bil torej še toliko prej. Za zapor, ki ga je prestal zaradi kasneje oprostilne sodbe, mu je država prek državnega odvetništva ponudila 1840 evrov odškodnine, kar je zavrnil. Ker se prek pooblaščenca Velimirja Cugmasa ni uspel poravnati z državnim odvetništvom, vztraja pri 31.000 evrih odškodnine za duševne bolečine zaradi nezakonite okrnitve pravice do osebne svobode in trinajstih tisočakih zavoljo pretrpljene in bodoče duševne bolečine zaradi posega v čast in dobro ime.
Kriv bi bil tudi za umor Kennedyja
Na včerajšnjem naroku je Škoberne kritiziral sojenje na okrajnem sodišču v Mariboru, kjer da bi bil kriv "tudi za umor Johna F. Kennediyja", poleg tega pa, da je imel opravka z dvema okrajnima sodnicami in tremi z višjega sodišča, "pa je vprašanje, ali niso hotele, niso znale, ali niso smele soditi".
Podoživljal je tudi svoje bivanje na Dobu: "Poslali so me med ljudi, ki sem jih sam obsodil, kot kazenski sodnik pa sem bil dežurni krivec tudi v očeh drugih. Mi je pa eden od tistih, ki sem jih jaz obsodil, rekel, da se mi ne bo nič zgodilo, ker sem bil na sodišču korekten. On in še eden sta skrbela zame. Ker v zaporu se dogajajo nesreče, na sprehodu lahko padeš, včasih koga zabodejo, nekateri dobijo prebavne motnje, saj ni mogoče kontrolirati, kaj dobiš v kuhinji. Mislil sem, da bom ven prišel invalid. Tisto v ameriških filmih ni izmišljeno, le da je pri nas vse bolj balkansko."
Za rešetkami naj bi si delil sobo z "morilci, posiljevalci in pedofili", zaradi česar je spal s hrbtom ob steni. Nato je bil skupaj z Binetom Kordežem in Boškom Šrotom, "da bi dali mir".
Ne sklepa več porok
Po njegovih besedah je trpela vsa družina: "Mlajši sin se je odselil v Veliko Britanijo, ker je bil na mariborski fakulteti deležen pritiskov. Žena, ki je podirala rekorde glede obiskovanja v zaporu, po izteku mandata ni bila več ravnateljica v vrtcu. Prijatelji, tudi sodniki, s katerimi sem dolgo delal, me niso poznali več. Še zdaj trpim posledice, nisem več tak, kot sem bil nekoč."
Nekdanji kazenski sodnik in podpredsednik celjskega sodišča, predsednik volilne komisije v Laškem, opazovalec volitev v tujini, podpredsednik košarkarskega kluba Zlatorog Laško, tudi ne sklepa več porok, "pa sem jih na stotine. Znan sem bil po tem, da nisem zgolj bral uradnih navodil bodočima zakoncema."
Včerajšnja obravnava je bila prva in tudi zadnja. Sodnica Mojca Kanc bo svojo odločitev udeleženima strankama poslala po pošti.
Gniloba od človeka, prav je, da ga sodstvo procesira, saj se mu je krepko poscal v skledo. Naj vidi, kako približno izgleda krivica, le koliko jih je plebsu potalal on. Namerno, zaradi kuvert, ne zaradi pomote. Bruh.
Očitno nekateri ne razumejo ali pa nočejo razumeti, da članek istočasno obravnava dve obsodbi za nekdanjega sodnika Škoberneta in za kateri mu je bila izrečena enotna, oz. združena kazen. Pri tem je najpomembnejše dejstvo, da je Škoberne obe kazni že… ...prikaži veče odslužil, kazen za prejemanje podkupnine pa ni sporna in tudi ni razlog te civilne tožbe proti državi. Razlog tožbe je v drugi 6 mesečni kazni na katero ga je obsodilo sodišče, vrhovno sodišče pa oprostilo šele potem ko je kazen že odslužil...
Če prav razumem je on tudi oproščen po zaslugi Zokijevih odvetnikov? (Tisto z "zastaranjem" posnetkov prisluškovanj)