V Sloveniji se je začel širiti nevaren trend, ki je že terjal življenja mladih ljudi po svetu. Gre za izziv, ki je priljubljen na družbenih omrežjih, predvsem TikToku, in se imenuje 'Angel smrti'.
Nanj nas je opozorila Marjetka Wallas iz Trbovelj. Pred dnevi je namreč doživela šok, ko je pred njen avtomobil nepričakovano skočil mlad fant, star približno 12–14 let. Ob cesti je njegovo dejanje spremljala in snemala skupina njegovih sovrstnikov, kar je Marjetki Wallas dalo vedeti, da to ni osamljen incident, temveč nekakšen trend, ki se širi med mladimi.
"Bilo jih je nekje od 6-9 v skupini. V sekundi se je eden izmed njih zagnal čez levi pas – na moj pas – in se nato vrnil na drugo stran, kjer so bili. Dejansko je tekel pred moj avtomobil. V šoku in paniki sem zavirala, da je po avtomobilu vse letelo. Ustavila sem se in odpeljala vzvratno ter vprašala fanta, ali misli, da je to šala, in ali se zaveda, kaj bi se lahko zgodilo. Vsi drugi v skupini so se smejali, fant se je sicer opravičil, ampak očitno je to neka nova potegavščina oziroma izziv, ki ga imajo," je dejala in za Žurnal24 dodala, da so ves dogodek mladostniki s telefoni tudi snemali.
Izziv "Angel smrti" je že terjal več mladih življenj
Po zbranih informacijah je šlo za tako imenovani izziv 'Angel smrti' ("Angel of Death"), ki se je razširil na TikToku in je po svetu že terjal več življenj. Gre za nevarno početje, pri katerem otroci in najstniki izzivajo usodo, ko skušajo v zadnjem trenutku preteči cesto pred prihajajočim avtomobilom ali celo tovornjakom.
Tovrstni poskusi so se že večkrat končali tragično, saj so otroci utrpeli hude poškodbe ali celo izgubili življenje. Leta 2022 sta v Indoneziji življenje izgubila dva najstnika, potem ko sta skupaj s 14 drugimi otroki poskušala prečkati cesto tik pred tovornjakom. Že leto prej, leta 2021, je življenje izgubil 13-letni deček, ki je z osmimi drugimi mladostniki izvedel podobno dejanje – trije so bili poškodovani, eden pa nesreče ni preživel.
sebenarnya cegat truk gini ngapain si?? awas aja kalo sampe supirnya yang salah 😤 💚 pic.twitter.com/Xha6KK5J75
— Tanyarl 💚 (@tanyakanrl) June 3, 2022
Vse za všečke
Ta izziv torej ni novost, a je zdaj dosegel Slovenijo in se je začel širiti med mladostniki, ki iščejo pozornost na spletu, ne da bi se zavedali, kako usodne so lahko posledice njihovih dejanj. Otroci in mladostniki takšnih izzivov prepogosto ne jemljejo resno in jih izvajajo, ne da bi se zavedali nevarnosti, cilj jim je zgolj pridobivanje všečkov in delitev na družbenih omrežjih.
TikTok sicer prepoveduje objavo vsebin, ki spodbujajo nevarne ali škodljive aktivnosti, zato jih odstranjujejo, kljub temu pa mnogi videi dosežejo veliko priljubljenost in gledanost, preden jih platforma odstrani. Nekateri uporabniki nato videoposnetke delijo naprej na drugih omrežjih, kot sta Reddit in Telegram, kjer se vsebine ne nadzorujejo tako strogo.
Starši: bodite pozorni, kaj otroci delajo na spletu
Na Generalni policijski upravi so nam povedali, da do zdaj s tem izzivom niso bili seznanjeni – slovenska policija je do sedaj obravnavala le en primer (ne takšen) kaznivega dejanja, povezanega z izzivi preko družbenih omrežij, to je bilo sicer nekaj let nazaj – se pa zavedajo, da ti izzivi obstajajo in da so zelo nevarni, posledice pa lahko zelo hude: "O teh zadevah prejemamo sporočila iz tujine, kjer se to dogaja." Ker pa je internet globalen, pa seveda take izzive vidijo tudi naši otroci, mladostniki, ki navadno o tem, kar vidijo na internetu, odraslim ne povedo.
Zato je tu na mestu predvsem opozorilo za starše, ki naj bodo pozorni, kaj otroci delajo na internetu, še posebno tisti mlajši. Imeti morajo nadzor nad njihovim brskanjem po spletu, jih podučiti, kako je splet lahko nevaren, kakšne so pasti in kako se ubraniti. Predvsem pa mora biti jasno sporočilo, da če se našim mladim karkoli zgodi, da lahko to povedo odraslim, ki bodo odreagirali.
"V prvi vrsti morajo za to poskrbeti starši, odgovornost pa sicer nosimo kot celotna družba – vsi moramo prispevati k varnosti, k ozaveščanju vseh, še posebno otrok. Prijavimo, ko to zaznamo," pravijo policisti.
"Policija tesno sodeluje z vzgojno izobraževalnimi zavodi, kjer na temo (ne)varnosti na spletu izvajamo preventivne delavnice za zaposlene, za otroke in njihove starše. Tovrstne aktivnosti bomo izvajali tudi v prihodnje," razlagajo, da skrbijo za ozaveščanje in preprečevanje takšnih nevarnih trendov, preden pride do tragedije.
Pozorni bodite tudi vozniki
"Voznikom pa svetujemo, da se ravnajo po cestnoprometnih predpisih, poleg tega naj v bližini šol in drugih objektov, kjer se predvidoma zadržujejo mladostniki – ali če jih opazijo ob cesti – vozijo še posebej previdno in še dodatno znižajo hitrost. To jim bo omogočilo lažje odzivanje na morebitne take dogodke. Obenem je vse take primere treba takoj prijaviti policiji na 113," opozarjajo policisti.
dezurni@styria-media.si
Ga sklofutam, da nikoli več ne bo na takšno neumnost pomislil...Pa še fotra na gobec, če bi kakšne pravne vaje izvajal...Mater vam zarukano..
Kje so starši? Nimajo časa....
Prej ko slej bo potrebem Kitajski način in to je čimveč kamer in se ve , da je s tem načinom veliko več nadzora. Seveda vsaj pri nas pravijo, da jo to poseganje v osebno življenje. Kot iz takih primerov… ...prikaži večov kot je tale vidimo, da drugače ne bo šlo. Fant bi tule lahko umrl, ženska bi se pa celo življenje lahko sekirala, da bi morda lahko preprečila njegovo smrt. Bi pa tega fanta in skupino prijavil policiji in če bi jih dobili pobrat telefone in v čuzo za par dni in pometat po ulici vsem na očeh.