Slovenija > Črna kronika
5 ogledov

Enemu slabo, drugi umrl

(Foto: Žurnal24) Žurnal24 main
Okoliščine včerajšnje nesreče slovenskega potapljača iz Kopra, ki je umrl pri potopu pri Labinu, tamkajšnja policija še preverja. Po naših podatkih je enemu potapljaču postalo slabo, drugi je umrl.

Kot smo na Žurnalu24 že poročali, je včeraj popoldne v zalivu Marina pri Labinu prišlo do nesreče slovenskih potapljačev. Policija je informacijo, da se eden izmed treh slovenskih potapljačev ni vrnil na površje, dobila ob 13.45.

Takoj so organizirali iskalno akcijo, v kateri so sodelovali tudi potapljači Slovenske potapljaške zveze. Žal je bilo za 54-letnega potapljača iz Kopra že prepozno, njegovo truplo so našli okrog 16.20.

Policisti istrske uprave še nadaljujejo s preiskavo okoliščin nesreče. Kot je za Žurnal24 povedala Nataša Rogić, mrliški oglednik meni, da je smrt nastopila zaradi utopitve, njegovo domnevno pa bodo ugotovili na obdukciji, kamor so odpeljali truplo nesrečnega slovenskega potapljača.

Enemu slabo, drugi umrl
Po nesreči smo se pogovarjali z Vladom Banom, predsednikom komiteja za zaščito in reševanje ter načelnikom potapljaške zveze Slovenije, ki nam je povedal, da so bili pri potopu skupaj trije slovenski potapljači. "Enemu izmed trojice je pod vodo postalo slabo, druga dva sta ga reševala. Med reševanjem pa se je pod gladino izgubil eden izmed teh dveh, ki sta reševala tretjega,“ je za Žurnal24 nesrečo opisal Ban.

Ocenjuje, da so potapljači imeli ustrezno znanje in opremo.

Krivo izzivanje in precenjevanje
Izhajajoč iz statistike lanskih nesreč, ki so v primerjavi z letom prej narasle, smo Bana vprašali, če je težava pri pomanjkljivem šolanju slovenskih potapljačev. "V Sloveniji imamo trenutno šest licenciranih potapljaških šol. Seveda je šolanje različno tudi od inštruktorja do inštruktorja, vendar osebno menim, da so potapljaške šole pri nas ustrezne.“

Ban meni, da je za povečano število nesreč krivo izzivanje: "Potapljači precenijo svoje sposobnosti, želijo premikati meje, pri čemer se lahko hitro uštejejo.“ Ban še ocenjuje, da so nesreče pogostejše ravno v začetku sezone, ko med drugim potapljači še niso navajeni na svoje podvodne dihalne aparate.

Da bi preprečili tovrstne nesreče pri potapljaški zvezi Slovenije organizirajo različne aktivnosti od predavanj in dodatnih izobraževanj, da bi preprečili nesreče v vodah, pa bodo predvidoma prihodnji mesec izdali tudi zloženko Nikoli več Blanca.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.