“Preden zapustijo delavci zidarji izgotovljeno hišo, želim zazidati mal spomenik, ki naj priča našim naslednikom o duševnih in telesnih bojih, katere smo imeli, - da priborimo naslednikom boljo bodočnost." Tako je po poročanju Primorskih novic svoje pismo 7. maja 1907 začel Koprčan Josip Athik in ga skupaj s fotografijami svoje družine zapečatil in vzidal v stene hiše, ki še vedno stoji na Zadružni 1 v Kopru.
Hiša danes pripada Iztoku Blaževiču, ki je pismo in fotografije Athikove družine odkril med obnavljanjem stavbe. Kot piše novinarka Alenka Panjek, je Blaževič za mnenje o najdbi povprosil Pokrajinski muzej Koper in Arhiv republike Slovenije, kjer so mu zagotovili, da je dokument pristen in ima zgodovinsko vrednost.
V Kopru 9000 duš
Atik opisuje politično situacijo v Sloveniji, ki je bila takrat del Avsto-ogrske. O Kopru pravi, da je imel 9000 duš, občino pa da je vodila liberalna stranka, "ki ni imela ne za Slovence ne za Italijane nikakega čuta pravice". O sebi piše, da se je rodil 1867 v Vojniku očetu Jakobu in materi Jeri, ki ga nista hotela izšolati. Zato se je proti njuni volji učil ponoči, podnevi pa je delal na očetovi kmetiji. A ker je čutil, da nima prihodnosti, je pri 21 letih pobegnil od doma. Odslužil je vojaščnio in se leta 1904 v Kopru zaposlil kot uradnik posojilnice in hranilnice.
Pismo lahko v celoti preberete na tem naslovu primorskega časnika.