Slovenija
6 ogledov

8 tožb zaradi ukradenega orožja

(Foto: Nik Rovan) Žurnal24 main
Tatvina orožja iz Morsovega skladišča v Povhovi jami bo očitno dobila več sodnih epilogov. Poleg kazenskih še odškodninske. Matoz vložil tožbo osmih žrtev kranjske eksplozije. Zahtevki do 50 tisoč evrov.

Osem oškodovancev po eksploziji, ki je oktobra lani odjeknila pred kranjskim lokalom Million Club, odškodninsko toži državo; odškodninske tožbe so na ljubljansko okrožno sodišče vložili včeraj. Država naj bi bila po besedah njihovega zastopnika, koprskega odvetnika Francija Matoza, odgovorna za njihove poškodbe, ker ni gospodarno ravnala z nevarnim orožjem.

Poškodovani, zdravljenje še traja
Koprski odvetnik zastopa osem oškodovancev: "Vseh osem je bilo na kraju, kjer je bomba eksplodirala, vsi so bili poškodovani od delcev, ki so se razpršili. Te bombne delce so imeli v telesu. Seveda je bilo potrebno zdravljenje, nekateri so bili tudi hospitalizirani."

Zaradi eksplozije že potekata dva kazenska postopka: prvi se razpleta na kranjskem okrožnem sodišču, kjer zaradi aktiviranja ukradene bombe M 75 sodijo Kranjčanu in Postojnčanu. Na sojenje v Kopru pa še čaka četverica tatov orožja in njihova mladoletna pomagača.

Matoz je v imenu svojih strank na državno pravobranilstvo že kmalu po dogodku vložil poziv, da se opredelijo do odgovornosti države v tem primeru. "Ker odgovora nisem prejel, smo se odločili za odškodninske tožbe."

V tožbah zahtevajo 20 tisoč evrov za posameznega oškodovanca. "To pa je seveda le začetna številka, saj pri posameznikih zdravljenje še traja." Matoz pravi, da ne gre le za poškodbe, pač pa tudi za strah, ki so ga oškodovanci utrpeli in za tako imenovani posttravmatski stresni sindrom.

Država je odgovorna!
Matoz pravi, da je odgovornost države v tem primeru nedvoumna, saj je bila eksplodirana bomba skupaj z drugim orožjem ukradena iz vojaškega skladišča, za katerega bi moralo ministrstvo za obrambo skrbeti odgovorneje.

"Glede na to, kako je bila kraja izvršena, ocenjujemo, da država ni storila vsega, kar je dolžna storiti, da se nevarno orožje zavaruje. Zato je tudi odškodninsko odgovorna za nastalo škodo," pravi Matoz.

Teh osem oškodovancev, ki jih zastopa Matoz, je po njegovih besedah edinih osem, ki v tem primeru odškodninsko preganjajo državo. Za zdaj. Matoz je za Žurnal24 namreč še povedal, da se za zastopanje dogovarja tudi s kranjskim hotelom Creina, ki je v eksploziji ravno tako utrpel materialno škodo.

Zakaj Matoz oziroma njegovi pooblaščenci s strani pravobranilstva niso prejeli nobenega odgovora, pa slednji odgovarjajo:

"V skladu z Zakonom o državnem pravobranilstvu smo posredovali predmetni
odškodninski  zahtevek v opredelitev na ministrstvo za obrambo, Generalštab Slovenske  vojske. Stališča  od  Morsa še nismo prejeli, ker na Morsu še proučujejo  navedbe in zbirajo  relevantne podatke. Takoj ko bomo prejeli stališče Morsa, bomo na zahtevek tudi odgovorili."
 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.