Obrambna ministrica Ljubica Jelušič je na žalni slovesnosti ob 66. obletnici okupatorjevega frankolovskega zločina na Stranicah povedala, da je Frankolovo eden najgrozljivejših zločinov druge svetovne vojne na slovenskih tleh.
Ljubica JelušičNe prihajamo sem zato, da bi sovraštvo nadaljevali, ne prihajamo sem, da bi se učili, kako je treba zastraševati prebivalstvo, ne prihajamo sem, da bi si zapisali v spomin, kako je treba gojiti zlo vojne. Zgodovina ne more biti učiteljica modrosti, če v njej iščemo navdih za novo sovraštvo, maščevanje, poniževanje in obračunavanje
Na Frankolovem so nacisti ubili sto naših ljudi, sto naših src, sto naših spominov, je dejala.
Po njenem mnenju mora biti to, kaj se je zgodilo na Frankolovem februarja leta 1945, ko so nacisti na jablane ob cesti obesili sto političnih ujetnikov iz zaporov v Celju, Mariboru in Trbovljah, učna ura spoštovanja in hvaležnosti.
To mora biti učna ura spoštovanja do zgodovine in hvaležnosti do umrlih, ki so svoje življenje dali za to, da mi danes namesto njih in zanje živimo v miru in hvaležnosti, pravi ministrica. Spomnila je še, da je bilo sto frankolovskih žrtev vpisanih na seznam smrti za slovenstvo, ker so se v teh krajih v začetku februarja 1945 -tri mesece pred koncem druge svetovne vojne- spopadli borci Bračičeve brigade s policijsko nemško kolono.
V tem spopadu je bil smrtno ranjen eden od vodilnih nacistov celjskega območja in kot maščevanje za njegovo smrt so nacisti obesili sto Slovencev različnih starosti in poklicev.