Na naše pisanje o prihodkih in plačah v sindikatih (Žurnal, 8. maja 2010) se je prvi odzval predsednik sindikata KNSS Neodvisnost Drago Lombar, ki je v elektronskem sporočilu samoiniciativno razkril svojo plačo in premoženje. O plačah in premoženju svojih šefov pa molčijo v ZSSS, sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, sindikatu zdravstva in socialnega varstva, Sindikatu NLB, Sindikatu Kliničnega centra Ljubljana, sindikatu kemične, nekovinske in gumarske industrije, Svetu gorenjskih sindikatov, konfederaciji sindikatov – PERGAM, sindikatu delavcev v zdravstveni negi, ZSSS – območni organizaciji Ljubljane in okolice, sindikatu delavcev dejavnosti energetike, Obalni sindikalni organizaciji Koper ter sindikatu delavcev prometa in zvez.
Svojo plačo in premoženje sta od 15 vprašanih šefov sindikatov, ki so lani ustvarili največ prihodkov, razkrila le dva. To sta predsednica Sindikata kovinske in elektro industrije (Skei) Lidija Jerkič in šef Sindikata Premogovnika Velenje Ferdinand Žerak, ki je v odgovoru zapisal: "Nimam kaj skrivati."
V preostalih sindikatih se na naša vprašanja sploh niso odzvali, razen v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča, ki ima prek 200 tisoč članov, od koder smo namesto podatkov prejeli obtožbe. "Vaša vprašanja so zlonamerna, njihov namen pa je diskreditacija sindikalnih funkcionarjev," je v odgovoru zapisal Pavle Vrhovec, ki je pri ZSSS zadolžen za odnose z javnostmi.
Celoten odgovor ZSSS si preberite tukaj.
Politični sindikati
"Vaša zahteva za posredovanje odgovorov na vprašanja, ki jih postavljate, nas v ZSSS ni presenetila, saj smo iz krogov, ki so blizu SDS, že pred 14 dnevi dobili informacije, da se spet pripravlja napad na funkcionarje določenih sindikatov. Da je temu tako, je razvidno iz seznama naslovov, na katere ste poslali svoja vprašanja in med katerimi ni funkcionarjev dveh sindikalnih central – Alternative in Solidarnosti –, ki sta blizu stranki SDS," so prepričani v ZSSS.
Kot smo zapisali že prej, smo vprašanja o plačah in premoženju posredovali 15 najbogatejšim sindikatom po prihodkih.
Kaj so razkrili sindikalisti:
1.711 evrov je mejna neto plača (22 let delovne dobe),
– bonitet nima;
– ima dvosobno stanovanje, za katerega še plačuje posojilo;
– je lastnica ene delnice Žita in nekaj delnic NFD;
– vozi kio pro_cee'd letnik 2009.
1.690 evrov neto znaša mesečna plača;
– bonitete: službeni telefon;
– v lasti ima stavbno zemljišče v izmeri 4.500 kvadratnih metrov;
– nima vrednostnih papirjev;
– vozi fiata karavan letnik 2000.
1.767 evrov je znašala neto marčevska plača (za skoraj 40 let delovne dobe);
– bonitet nima;
– polovični lastnik trisobnega stanovanja v skoraj 60 let starem bloku;
– nima vrednostnih papirjev;
– vozi štiri leta starega mégana.