Na podeželju zdraviliške Rogaške Slatine se skriva pravljični kotiček, ki ga morate obiskati.
Nedaleč od najvišjega razglednega stolpa v državi, ki se s svojimi 106 metri od letošnjega poletja bohoti v Rogaški Slatini, najdemo njegovega konkurenta. Kot del Učne poti Sprehod med debli stoji v bližini na Turistične kmetije Pomona, visok pa je 25 metrov. Z njega lahko obiskovalci opazujejo cerkev Sv. Florjana in okoliške hribe.
Saša Despot
Prav tako lahko v čudovitem razgledu prigriznejo katero izmed domačih dobrot. Teh na kmetiji Pomona, ki se trudi biti povsem samooskrbna, resnično ne manjka. Prav samooskrba z gobami, ribami, mesom in zelenjavo je rdeča nit učne poti, po kateri se lahko sprehodijo vsi najavljeni gosti. Po 120 metrov dolgem in šest metrov visokem lesenem mostu je skozi gozd speljana po prekrasnem posestvu.
Na njej lahko gosti v družbi lastnika Janka Zupanca spoznajo vzgojo dveh vrst gob – šitak in bukovega ostrigarja. Še bolj poseben pa je postanek pri edini slovenski avtohtoni pasmi prašičev – krškopoljcih, ki nase opozorijo že od daleč.
[video: 10755 / ]
Njihovo glasno oglašanje smo slišali, preden smo jih sploh lahko videli. Vidno razposajeni so tekali po svojem blatnem domovanju in iskali koščke hrane, ki jih je lastnik vrgel naokoli.
[video: 10754 / ]
Krškopoljski prašiči pri njih ostanejo do dopolnjenega leta in pol. Ko smo se nagledali "prašičjega kraljestva", ki je bilo zaradi večdnevnega deževja še posebej blatno, smo pot nadaljevali do prav posebnega rastlinjaka. Tam na akvaponski način gojijo solato in zelišča.
Saša Despot
Pri tem gre za enega od trajnejših načinov pridelave hrane, ki ključuje kombinacijo ribogojstva in hidroponike v enem integriranem sistemu. Osnovno izhodišče akvaponike je to, da odpadki, ki jih ustvarijo ribe, hranijo rastline, rastline pa očistijo vodo za ribe in ustvarijo zanimiv neprekinjen cikel. V tamkajšnjem rastlinjaku tako plavajo ogromni krapi, nad njimi pa v pokončnih stebrih rastejo solata in zelišča.
Saša Despot
Akvaponiko so na kmetiji umestili ob velikem vzorčnem vrtu v že zgrajenem rastlinjaku, ki predstavlja repliko stare vrtnarije iz Rogaške Slatine, zgrajene leta 1920 in zaradi dotrajanosti porušene leta 2005. "Vrtnarija je podobna oranžerijam, ime več kot pet tisoč rastnih mest in dovolj prostora, da obiskovalce poučimo o akvaponiki, sajenju in presajanju rastlin ter vzreji rib. Ob posebnih priložnostih gastronomska doživetja pripravimo tudi v vrtnariji," pove Janko.
Slovenija
Popotnik
Se bo kmalu dalo priti na najvišjo zgradbo v Evropi?
In med razkazovanjem edinstvenega rastlinjaka nadaljuje: "Pri nas obiskovalci ne prejmejo zgolj novega znanja in izkušenj, temveč tudi pogostitev iz vsega, kar sami pridelamo. Od domačih jedi na klasičen ali bolj sodoben način do gastronomskega doživetja za gurmane in foodije, vajene najboljših okusov. Takšna gurmanska doživetja razvijamo skupaj z Borutom Jakičem, nekdanjim šefom mladinske kuharske reprezentance Slovenije. Želimo si, da bi z akvaponiko sami pridelali večino zelenjave za nas in naše goste."
Saša Despot
Na koncu učne poti, v katero so v Pomoni vložili 750.000 evrov, pri čemer od države še vedno pričakujejo okoli 250.000 evorv, se prišleki lahko povzpnejo na že prej omenjeni razgledni stolp in tam uživajo v prekrasni panorami. Če jim le vreme ne zagode tako, kot je nam ...
Saša Despot
Z učno potjo, razglednim stolpom in repliko stare vrtnarije dopolnjujejo ponudbo Pomone, ki gostom že več let ponuja sobe, savne, naravni plavalni ribnik s počivalniki, fitnes, objekt za zajtrke, večerje in pokušnje, degustacijski prostor s trgovinico in galerijo.
zanimivo
Popotnik
Ne boste verjeli, kaj vas pričaka na Voglu
Želijo si, da bi se učne poti udeležilo čim več šolarjev, dijakov in študentov, ki se bodo tam spoznali s tem, kako gojijo zelenjavo in živali, ki pri nas niso tako razširjene. Kateri "živalski gostitelji" vas pričakajo na Voglu, pa lahko preverite v tem prispevku.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.