Na Ptuju je že nekaj časa živahno, z današnjim uradnim odprtjem 59. Kurentovanja pa se je dokončno prelevil v najbolj norčavo slovensko mesto. Največji slovenski etnografski festival se je začel ob11. uri, s predajo oblasti princu festivala in etno povorko.
Nova ptujska županja Nuška Gajšek je letos prvič za čas Kurentovanja predala oblast novemu, 17. princu karnevala, Baronu Jakobu Zeklu Videmskemu.
"Ptuj danes postaja največji etnografski muzej nesnovne kulturne dediščine človeštva na prostem. Ponosni smo, spet nam je uspelo pričarati edinstven prikaz etnografske pustne kulturne dediščine in še nadgraditi ptujsko karnevalsko zgodbo," je povedal Branko Brumen, predsednik organizacijskega odbora 59. Kurentovanja in generalni sekretar FECC (Evropske federacije karnevalskih mest). "Kurent, katerega pomen je prepoznal tudi UNESCO in ga 2017 uvrstil na Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, nam v družbi drugih pustnih likov prinaša posebno mistično energijo, ki daje upanje, da so pred nami rodovitni časi,"
Pester karnevalski vikend je zaznamovala tudi dopoldanska tradicionalna dobrodelna Obarjada, jutri pa se pričnejo predstavitve avtohtonih pustnih likov.