Med nenadno spremembo časovnega pasu je normalno, da imate simptome, kot so glavobol, pomanjkanje koncentracije, pomanjkanje apetita, nespečnost in prebavne težave. Vzrok je znani “jet lag”. To je ime za stanje, ki nastane zaradi motenega normalnega dnevnega ritma. Čeprav so fizične motnje, kratkotrajne, ste lahko ob dragocen čas, zato je tukaj nekaj nasvetov, kako se nanje pripraviti in zmanjšati nelagodje.
1. Prilagodite svoj spanec
Preden se odpravite na pot, poskusite svoj spanec premakniti za uro ali dve, odvisno od časovnega pasu, v katerega se odpravljate, da bo prilagajanje potekalo čim bolj gladko.
2. Ure in ritem takoj prilagodite novemu območju
Takoj ko pridete na cilj, poskusite pozabiti, koliko je ura doma. Čim prej poskušajte uloviti nov ritem dneva. Pomembno je tudi, da se prehranjujete po novem času in da novi uri prilagodite tudi spanec.
3. Spite na poti
Če ste na letalu čez noč, se opremite z blazino, slušalkami (da vas hrup ne bo motil) in masko za oči, da boste lažje zaspali.
4. Pijte vodo
Dolga potovanja lahko povzročijo dehidracijo, zato poskrbite za zadosten vnos vode. Voda je nujna in zadosten vnos bo zmanjšal učinke časovnega zamika.
5. Zjutraj popijte kavo
Da bi se prej navadili na nov dnevni ritem, kavo pijte zjutraj, izogibajte pa se ji popoldne in zvečer, ko je čas za spanje.
6. Vzemite uspavalno tableto
Po posvetu z zdravnikom lahko ob pravem času v novem časovnem pasu vzamete uspavalno tableto, da boste lažje zaspali. Upoštevajte, da imajo zdravila stranske učinke, zato jih uporabite le, če je nujno.