Slovenija je prepredena z najrazličnejšimi gradovi in dvorci, ki jih najdemo skoraj v vsakem malo večjem slovenskem kraju. Če je vsem skupno to, da imajo izjemno impresivne podobe, pa se razlikujejo v njihovih zgodovinah. Nekateri so se do danes zelo dobro ohranili, določene pa je žal načel zob časa.
Eden izmed tistih, ki ima za seboj žalostno zgodovino, je zagotovo grad Cmurek. Nahaja se na strmi pečini nad mostom čez Muro pri naselju Trate, kjer je mednarodni mejni prehod do avstrijskega naselja Cmurek. Prve omembe omenjenega gradu segajo v 12. stoletje. Romansko zasnovo gradu dopolnjuje renesančna podoba z impresivnim arkadnim dvoriščem.
Prva lastnika gradu sta bila svobodna plemiča Burkard in Judita s Cmureka. Leta 1401 je grad prešel v last štajerske plemiške rodbine Stubenberg, ki je posestvo odkupila od Celjskih grofov. Stubenbergi so imeli grad v lasti vse do leta 1931, ko so ga prodali upravniku Antonu Mallyu.
Leta 2004 je država zavod zaprla z argumentom, da takšne ustanove niso primerne za bivanje ljudi. To je prva institucija, ki jo je država zaprla z namenom dezinstitucionalizacije.
V njegovih prostorih od leta 2013 najdemo Muzej norosti, ki je nastal z namenom ohranjanja zgodovine gradu in Zavoda za duševne in živčno bolne. Muzej predstavlja prostor spominjanja in pričevanj o življenju in delu v nekdanjem zavodu. Še ena od posebnosti je, da so to edinstveno kulturno organizacijo zasnovali in jo tudi vodijo domačinke in domačini sami.
dezurni@styria-media.si
Žalostno je to,da so vse pokradli iz njega
Naj ga spremenijo v zapor!