V petkovem Uradnem listu bo objavljen zaključek javnega poziva za energetsko obnovo stavb občanov 99SUB-OB22. Vendar to ne pomeni, da bodo občani, ki že obnavljajo, ali šele načrtujejo obnovo svojih domov, ostali brez subvencij, sporočajo iz Eko sklada.
Eko sklad investitorje obvešča, da do vključno petka, 31. maja, vlogo na obstoječi poziv lahko oddajo tisti, ki so ukrepe energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov energije izvedli pred 1. majem letos.
K oddaji vloge do petka pa pozivajo tudi investitorje, ki so že izvedli enega, dva ali več ukrepov, nameravajo pa predvidoma do konca novembra izvesti še dodaten oziroma dodatne ukrepe pri obnovi starejše stavbe in želijo kandidirati za višjo spodbudo, ki se dodeli v primeru izvedbe vsaj treh ukrepov hkrati.
Javni poziv 99SUB-OB22 namreč omogoča, da ta ukrep oziroma ukrepe izvedejo v roku šest mesecev od objave zaključka javnega poziva, upravičeni do spodbude (za ukrepe, ki so že bili izvedeni ali bodo izvedeni do konca novembra) pa bodo lahko le v primeru, če bo vloga oddana do petka, še sporočajo z Eko sklada.
Tako imajo občani, ki so oziroma bodo naložbe izvedli od 1. maja do konca novembra letos dve možnosti. Lahko se do vključno petka prijavijo na obstoječ javni poziv, ali pa počakajo in se prijavijo na nov, julijski poziv.
Novi poziv julija
Eko sklad bo nov javni poziv za iste ukrepe objavil 5. julija letos, v njem pa bo nekaj sprememb.
Na nov javni poziv se bodo lahko prijavili vsi investitorji, ki bodo naložbe izvedli po 1. maju, pri čemer se kot datum izvedbe naložbe šteje datum opravljene storitve na računu oziroma datum računa, če na računu ni navedenega datuma storitve.
Po novem javnem pozivu bodo za določene ukrepe spodbude višje, v višini do 30 odstotkov priznanih stroškov naložbe oziroma bo višja tudi spodbuda v absolutnem znesku (kapica). Posebej je treba poudariti, da bodo za določene ukrepe spremenjene tehnične zahteve kot tudi zahteve glede izkazovanja ustreznosti naprav in opreme. Proizvodi, ki nosijo energijsko nalepko, morajo biti registrirani v zbirki podatkov EPREL Evropski register izdelkov za označevanje z energijskimi nalepkami (https://eprel.ec.europa.eu/screen/home), kot to določajo predpisi.
Vlagatelji si bodo lahko premislili
Vlagatelje ob tem obveščajo še, da bodo lahko do izdaje odločbe o dodelitvi pravice do spodbude umaknili vlogo, oddano na javni poziv 99SUB-OB22, pa tudi po izdaji odločbe o dodelitvi pravice do spodbude se bodo lahko pravici odpovedali, vendar le, če sredstva še ne bodo izplačana.
V tem primeru bodo lahko pravico do spodbude pridobili po novem javnem pozivu, če bodo seveda izpolnjevali vse pogoje, ki jih bo določal novi javni poziv.
To je aktualno samo za investitorje, ki bodo izvedli naložbo po 1. maju in bodo pravočasno kandidirali na aktualnem javnem pozivu 99SUB-OB22, kasneje pa bodo ugotovili, da so spodbude po novem javnem pozivu višje.
Za toplotne črpalke strožje zahteve
Ob tem pa izpostavljajo, da se višina spodbude za ukrep nakupa in vgradnje toplotne črpalke tipa zrak-voda, ki je najbolj pogost ukrep, ne bo povišala, zaostrile pa se bodo tehnične zahteve.
Če ste že vgradili novo toplotno črpalko, pa vloge za subvencijo še niste oddali, se vam splača pohiteti in jo oddati do petka. Če boste čakali na nov javni poziv, se vam lahko zgodi, da do subvencije ne boste upravičeni, ker vaša toplotna črpalka morda ne izpolnjujejo strožjih tehničnih zahtev, ki bodo veljale v novem pozivu.
Če pa ste na primer zaključili novo fasado, pa se vam splača počakati, saj na podlagi obstoječega poziva lahko dobite subvencijo v višini do 20 odstotkov priznanih stroškov, po novem pozivu pa do 30 odstotkov priznanih stroškov.
Nabor ukrepov ostaja enak
Spomnimo, v okviru obstoječega in tudi napovedanega novega javnoega poziva, Eko sklad dodeljujejo subvencije za vgradnjo solarnega ogrevalnega sistema, kurilne naprave na lesno biomaso za centralno ogrevanje stavbe, toplotne črpalke, za zamenjavo toplotne postaje ali vgradnjo toplotne postaje za priklop na sistem daljinskega ogrevanja eno ali dvostanovanjske stavbe, vgradnjo energijsko učinkovitih lesenih oken v starejši stavbi, za toplotno izolacijo fasade, ravne in poševne strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru/podstrešju, tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom/kletjo ter vgradnjo prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stavbi.
Treba malo počakat,da se plin poceni