Pod streho > Varčna hiša
64684 ogledov

Pozor! Junijske položnice višje za prav vsa gospodinjstva

Plačilo položnice. Boštjan Tacol
Junija bodo vsa gospodinjstva prejela višje položnice za elektriko. A za nekatera bodo zneski podobni kot na februarskih položnicah, za nekatere pa precej višji.

Junijski računi, ki jih bodo gospodinjstva prejela v prvi polovici junija za maja porabljeno elektriko, bodo višji, ker bo ponovno obračunane vse dajatve, ki jih plačujemo poleg električne energije. Konec aprila se je namreč iztekel ukrep, s katerim je država za februar, marec in april začasno zamrznila obračunavanje omrežnine in prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije. 

Zaradi tega so bili za te tri mesece računi nižji od 40 do 50 odstotkov in celo več, odvisno od tega, koliko električne energije rabi gospodinjstvo in po kakšni ceni jo plačuje. 

Ceno elektrike so nekateri dobavitelji v tem obdobju podražili, zato bodo položnice naslednji mesec v primerjavi s februarskimi (elektrika za januar) še nekoliko višje. 

Podražitev za povprečno gospodinjstvo

Od šestih največjih ponudnikov elektrike,Gen-I, ECE, E3, Elektro energija, Energija plus in Petrol, bodo cene glede na račune za januar za obstoječe odjemalce ostale nespremenjene pri Petrolu, Gen-I in Elektro energiji.

Izračunali smo, kolikšen znesek na junijski položnici lahko pričakuje povprečno gospodinjstvo, ki na mesec porabi 450 kWh električne energije, in ga primerjali s februarsko položnico. Pri tem smo upoštevali cene električne energije iz cenikov, ki so veljali januarja in maja letos, objavljenih na spletnih straneh ponudnikov.


V družbi Energija plus so sicer za STA zapisali, da bo junijska položnica za elektriko za obstoječega gospodinjskega odjemalca s povprečno letno porabo v primerjavi s februarsko višja le za nekaj več kot sedem evrov oziroma za 11 odstotkov. Za novega gospodinjskega odjemalca, ki je sklenil pogodbo v začetku letošnjega leta, ostaja cena medtem po njihovih navedbah nespremenjena, saj je bila pogodba sklenjena z upoštevanjem dejanskih tržnih cen.

V Gen-I kot največjem ponudniku so spomnili na zavezo, da do poletja cen električne energije ne bodo višali in trenutno po njihovih navedbah podražitev še ni predvidena. V Petrolu cene ohranjajo po občutni podražitvi z lanskim decembrom, ko so cene glede na tarifo dvignili za 21 do 35 odstotkov. Do poletja je cene elektrike zadržala tudi Elektro energija, ki je skupaj z Gen-I del skupine Gen.

So pa pri Gen-I in Elektro energiji vpeljali višje cene, ki od aprila veljajo za nove odjemalce. Zanje so cene v primerjavi z januarskim cenikom višje za med približno 64 in 70 odstotkov. Povprečni odjemalec, ki plačuje elektriko po teh cenah, bo tako junija dobil položnico za 90 oziroma 99 evrov. Po 1. juliju pa bodo po višji ceni električno energijo plačevali vsi odjemalci Elektro energije. Cena kilovatne ure brez DDV bo 0,11195 evra. 

Pri tem v obeh podjetjih iz skupine Gen opozarjajo na po njihovem prepričanju slabe poslovne prakse nekaterih dobaviteljev, zaradi katerih tudi pozivajo pristojne ustanove k ukrepanju.

Pri mariborski Energiji plus, ki je cene že z januarjem dvignila za skoraj 30 odstotkov, so majske cene z rednega cenika po različnih oblikah obračuna glede na januarske višje za več kot 100 odstotkov. 

Pri ECE so majske cene glede primerjavi z januarskimi višje za okoli 75 odstotkov, pri E3 pa za nekaj manj kot 25 odstotkov. 

elektrika, položnice Podražitve Pod streho Elektrika spet dražja, računi se bodo povzpeli tudi čez 200 evrov

Cene višje tudi zaradi izstopa dveh dobaviteljev

Del podražitev, vpeljave cenikov za nove odjemalce ali celo nesprejemanje novih odjemalcev so po njihovem prepričanju posledica tudi tega, da so se nekateri dobavitelji odločili za odhod s trga. Telekom Slovenije je to storil z začetkom leta, s koncem aprila je postopen umik s trga v naslednjih mesecih napovedala še družba E.ON Ljubljana.

V Gen-I in Elektro energiji menijo, da sta omenjeni podjetji to storili zgolj iz poslovnega interesa in brez premisleka o odjemalcih, posledice odločitev pa da nosijo obstoječi dobavitelji, ki na ta načni dobivajo več deset tisoč odjemalcev, za katere elektrika še ni bila kupljena in so jo primorani na trgu kupovati po trenutnih, izjemno visokih cenah.

Kaj lahko pričakujemo v prihodnje?

V Elektro energiji so navedli, da cene za gospodinjske odjemalce še ne odražajo cen na borzah, ki pri zakupih za prihodnje leto presegajo 200 evrov za megavatno uro in so tako skoraj štirikratnik tistih izpred leta dni. Zato v naslednjih mesecih pričakujejo podražitve, če ne bo prišlo do regulacije cen. Tudi v Gen-I menijo, da se pri trenutnih cenovnih razmerjih in v odsotnosti morebitne državne regulacije občutnim podražitvam ne bo možno izogniti.

V Energiji plus pojasnjujejo, da se energetski trgi v luči dogajanja, povezanega z ruskim napadom na Ukrajino, spreminjajo iz dneva v dan, zato so kakršnekoli dolgoročne napovedi o cenah nehvaležne in nemogoče. "Je pa dejstvo, da bodo najbrž cene vsaj še dve leti višje, kot smo jih bili vajeni v zadnjih letih," so prepričani.

V Petrolu opozarjajo, da po navedbah analitikov rast maloprodajnih cen elektrike v Sloveniji zaostaja za rastjo nabavnih cen. Tudi oni ocenjujejo, da je zaradi nepredvidljivih razmer na svetovnih trgih energentov težko natančno napovedati nadaljnje gibanje cen za gospodinjstva, pri čemer pa omenjajo napovedi Gospodarske zbornice Slovenije, da je glavnino rasti cen za gospodinjstva pričakovati v drugi polovici tega leta.

"Če bodo cene na nabavnih trgih vztrajale na trenutnih ravneh, bomo v prihodnje zagotovo priča popravkom cenikov električne energije tudi za gospodinjstva, dokler se prodajne cene ne približajo nabavnim cenam na veleprodajnem trgu," so zapisali v Petrolu in napovedali, da bodo s 1. julijem prilagodili cene za male poslovne odjemalce.

Glede na napovedi strank nastajajoče vladne koalicije je sicer že v prihodnjih mesecih pričakovati državni poseg na maloprodajnem trgu. Kot omenja ta teden izvoljeni predsednik vlade Robert Golob, naj bi v prvem koraku skušali predvsem pri elektriki, kjer je Slovenija v povsem drugačnem položaju kot pri plinu in naftnih derivatih, v pogovorih z deležniki na trgu doseči omejitve cenovnih pritiskov. Če to ne bo uspelo, pa omenja tudi regulacijo cen, medtem ko se znižanje davka na dodano vrednost ali drugih dajatev trenutno ne zdi prva možnost.

 

Komentarjev 11
  • Avatar Jurič Zvonko
    juric 17:34 28.maj 2022.

    Zame ne, moja sončna dela elektriko na pono

  • Kiha_Mordiš 12:32 28.maj 2022.

    Taki članki so brezvezni zdaj, ko imamo najmanj slovenskega Kennedyja, če že ne kar Supermana na oblasti, kot ga predstavljata Pro+ in RTV kurbišče. Tudi če se bodo vse cene potrojile, boste plesali s toplovodarjem, ker vam tako pravijo ogabni, ...prikaži več smrdljivi, skurbani FDV levičarski novinarji.

  • jakec42 10:17 28.maj 2022.

    Dražijo elektriko iz elektraren,ki smo smo jih mi zgradili,krivdo pa dajejo na trg bolano!