Pod streho > Varčna hiša
32795 ogledov

Poraba elektrike od jutri naprej bo vplivala na račune leta 2026

elektrika vtičnica vtičnice podaljšek Profimedia
S 1. novembrom se začenja visoka sezona za obračun omrežnine. Tako kot se bomo obnašali v naslednjih štirih mesecih, bomo plačevali omrežnino za moč leta 2026.

Prvi november je prelomen datum pri novem obračunu omrežnine, saj začne veljati visoka sezona, ki traja vse do zadnjega februarja. Visoka sezona je za odjemalce električne energije pomembna zaradi dveh vidikov.

Prvi je višja omrežnina za dogovorjeno moč. V teh štirih mesecih namreč veljajo časovni bloki od 1 do 4, pri čemer je v bloku ena tarifa za omrežnino štirikrat višja kot v drugem časovnem bloku, z DDV znaša 4,4 evra na kilovat dogovorjene moči. Kdor ima dogovorjeno moč 6 kilovatov, bo tako plačeval 26 evrov za omrežnino v bloku 1, oktobra pa bi za omrežnino z enako močjo v bloku 2, ki je v času nižje sezone najvišji blok, plačal le dobrih šest evrov. 

Poleg tega pa se glede na obremenitve omrežja, ki jih povzročimo v visoki sezoni, izračunajo dogovorjene moči, na podlagi katerih bomo omrežnino za moč plačevali v prihodnje. Od tega, kako boste elektriko porabljali v naslednjih štirih mesecih, bo odvisna dogovorjena moč in višina računov v letu 2026.

Kako to deluje v praksi?

Do konca letošnjega leta bomo omrežnino za moč plačevali glede na dogovorjene moči v posameznem bloku, ki so jih elektrooperaterji izračunali na podlagi najvišjih obremenitev, ustvarjenih v obdobju od 1. novembra 2022 do 28. februarja 2023. Vse leto 2025 bodo veljale dogovorjene moči, ki so jih izračunali glede na obremenitve, ustvarjene v obdobju od 1. novembra 2023 do 29. februarja 2024. In vse leto 2026 bomo omrežnino za moč plačevali glede na dogovorjene moči, ki jih bodo izračunali na podlagi obremenitev v obdobju od 1. novembra 2024 do 28. februarja 2025, torej glede na visoko sezono, ki se začenja letošnjega 1. novembra. 

Povedano drugače, način rabe električne energije in obremenitve, ki jih s tem povzročamo v štirih zimskih mesecih, so podlaga za obračun omrežnine za dogovorjeno moč v prihodnjem koledarskem letu. Zato je pomembno, da v tem obdobju ne povzročamo nepotrebnih konic oziroma koničnih obremenitev. Pri tem ne šteje količina porabljene elektrike, ampak koliko elektrike največ porabimo v 15-minutnih intervalih, torej koliko velikih porabnikov imamo vključenih naenkrat.

Enostaven nasvet za nižjo dogovorjeno moč in račune v letu 2026 je, da pozimi med delovniki od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure ne priklapljate več velikih porabnikov hkrati, ampak raje enega za drugim. Še vedno lahko kuhate, ni pa treba, da istočasno kot pečico vključite še pralni stroj in likalnik. 

Že eden ali dva dogodka, ko zaradi hkratne uporabe več velikih električnih porabnikov povzročimo konico, sta dovolj, da bo dogovorjena moč višja, s tem pa tudi računi. V enem izmed konkretnih primerov je konico povzročilo sočasno delovanje dveh pralnih strojev in sesalca, izognili pa bi se mu lahko na primer tako, da bi en pralni stroj prižgali dvajset minut kasneje, ko bi grelec v prvem najbrž že nehal delovati. 

Primer: gospodinjstvu so na podlagi treh konic (5,240 kW, 4,644 kW in 4,140 kW) v časovnem bloku 1 izračunali dogovorjeno moč za leto 2024 4,7 kW. V zimski sezoni od novembra 2023 do februarja 2024 pa je gospodinjstvo te tri najviše obremenitve še preseglo in ustvarilo konice: 5,644, 5,072 in 4,724 kW. Zato bo v letu 2025 njihova dogovorjena moč v bloku 1 višja, in sicer 5,1 kW. Čeprav je razlika majhna, le 0,4 kilovata, bo to v zimskih mesecih pomenilo približno dva evra višje račune zaradi višje dogovorjene moči. Vsak kilovat več pa pomeni vsaj 4,4 evre višji račun za elektriko v zimskih mesecih. 

Konica je v povprečna moč v 15-minutnem intervalu, saj se izračuna tako, da se porabljena energija v tem času deli z 0,25 (petnajst minut je namreč četrt ure) oziroma množi s štiri. Če v petnajstih minutah porabite dve kilovatni uri elektrike, je bila konica v tem intervalu osem kilovatov. Teoretično bi lahko bila moč sedem minut in pol 16 kilovatov, sedem minut in pol pa nič, pa bi bila konica še vedno osem kilovatov. 

En kilovat višja dogovorjena moč, 33 evrov višji račun

Koliko višja dogovorjena moč vpliva na strošek omrežnine? Gospodinjstvo, ki ima zdaj določeno omrežnino v vseh blokih 4,7 kW, bo v enem letu plačalo 158 evrov omrežnine za moč. Leta 2025, ko so mu določili dogovorjeno moč v vseh blokih 5,1 kW, pa bo plačalo 171 evrov omrežnine za moč. Če bi bila preseganja v zimski sezoni še višja in bi mu določili na primer za en 1 kW več dogovorjene moči, torej 5,7 kW, pa bi plačalo dobrih 191 evrov ali dobrih 33 evrov več na leto.

Na letnem nivoju razlike niso v nebo vpijoče, vsak dodaten kilovat moči v časovnem bloku 1 pomeni dodatne 4,4 evra (z DDV) in še to le štiri mesece v zimski sezoni. Zato se nam vsakega prekrška oziroma prekoračitve dogovorjene moči ni treba bati. Vsaj v prehodnem obdobju, ki velja do konca septembra 2026, ne. Po tem pa nam bodo prekoračitve dodatno zaračunali. Takrat bomo plačali prekoračitev, nato pa zaradi prekoračitve še višjo dogovorjeno moč v naslednjem koledarskem letu.

Dvoletno prehodno obdobje velja izkoristiti za spremljanje obremenitve in razmislek, kako jih lahko znižamo oziroma sploh ne povzročimo. Vsekakor se naslednji dve leti, razen v redkih primerih, ne splača spreminjati dogovorjenih moči, saj v tem času za nobeno prekoračitev ne bomo dodatno plačali.

Zakaj je v resnici pomemben le časovni blok 1

Dogovorjena moč v bloku 1 je pomembna, ker je omrežnina v tem bloku daleč najdražja. Višine dogovorjenih moči v drugih blokih niso toliko pomembne, saj so tarife nizke in nimajo velikega vpliva na končni znesek omrežnine za moč.

Poleg tega velja pravilo, da je lahko v vsakem naslednjem časovnem bloku dogovorjena moč lahko enaka ali višja kot v bloku pred tem, ne more pa biti nižja.

Torej, če je za blok ena izračunana dogovorjena moč 4,7 kW, je v vseh naslednjih blokih lahko dogovorjena moč najmanj 4,7 kW, lahko pa je več, če povprečje treh konic v vsakem naslednjem bloku da višji rezultat. Če da povprečje treh konic nižjo vrednost, se ta ne upošteva, temveč se upošteva vrednost predhodnega bloka. Višina dogovorjene moči leta 2026 bo torej najbolj odvisna od obremenitev, ki jih bomo od novembra letos do konca februarja 2025 povzročili v časovnem bloku 1.

Kdaj velja časovni blok 1?

Ta blok velja na delovne dni do 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure. V tem času je smiselno biti nekoliko bolj pozoren pri uporabi električnih naprav, da ne povzročamo konic, ki presegajo zdajšnje dogovorjene moči, ali jih vsaj ne presegamo preveč. Veliko naredimo s tem, da večjih porabnikov v gospodinjstvu ne uporabljamo sočasno.

Zdaj, ko je novo obračunavanje omrežnine še velika novost, je smiselno obremenitve vsaj občasno spremljati tudi na portalu Moj Elektro. Poglejmo še, kaj višja dogovorjena moč, ki jo dosežemo visoki sezoni, pomeni za stroške na računu.

katarina.n.mal@styria-media.si

Komentarjev 29
  • marija47 20:07 31.oktober 2024.

    Sramota! V 21. stoletju se gremo igrico ali se bo lahko prižgal pralni stroj, pečica ali bojler.

  • Naklonsky 18:07 31.oktober 2024.

    Sončni kralj že ve, kaj potrebuje ljudstvo. Živela “svoboda”!

  • Kmodri_ 16:14 31.oktober 2024.

    Vse za tuje turiste, ki bodo prihajali z električarji! Narod pa naj bere Biblijo ob svečah in moli v temi, da jim luč prinese sv. Duh. Aja, ta Golob bo odletel, samo, da še ne ve...