Pod streho > Varčna hiša
35322 ogledov

Novi podatki: zaradi treh kosil višja omrežnina

elektrika Profimedia
Novi podatki o dogovorjenih močeh za obračun omrežnine za moč za leto 2025 kažejo, da le ne bo vse tako, kot so napovedovali pristojni. Ti na naša vprašanja in pomisleke ne odgovarjajo.

Nov obračun omrežnine bo začel veljati 1. oktobra letos, potem ko so njegov začetek zaradi različnih razlogov na agenciji za energijo prestavili že tretjič. Razlog za zadnjo prestavitev je nepripravljenost nekaterih deležnikov, saj, tako na agenciji, razvoj informacijskih sistemov pri nekaterih še ni končan. 

Ob prestavitvi so povedali tudi, da naj bi bile težave pri izdajanju računov, zaradi česar bi lahko prihajalo do napak. Zanimalo nas je, do kakšnih napak naj bi prihajalo in kako bomo odjemalci vedeli, da morebitnih napak ne bo na računih od oktobra naprej? Napake naj bi se, odgovarja Duška Godina, direktorica Agencije za energijo, nanašale na dejstvo, da razvoj informacijskih sistemov pri določenih deležnikih še ni v celoti končan, zato niso opravili vseh testiranj. To pa bi lahko pripeljalo do napak, ki pa po njenih besedah, ne bi nujno vplivale na obračunani znesek, temveč izključno na napačno prikazane informacije, ki nimajo finančnega vpliva.

Podatka o tem, kdo so dobavitelji, ki še niso pripravljeni, Godina ne želi razkriti, prav tako ne analize, na podlagi katere so se odločili za zamik, saj naj bi bili podatki v njej zaupni. Poudarila je še, da je zagotovilo, da bodo tudi od oktobra naprej obračuni pravilni, enako kot do zdaj. "Nič se ne spreminja, vir podatkov ostaja enak, odgovornosti so jasno razmejene."

Prenovljen portal Moj elektro

Na portalu uro.si, na katerem agencija javnost obvešča o novi omrežnini, lahko preberemo, da "prestavitev začetka uporabe ne vključuje vsebinskih sprememb. Prvi obračun omrežnine po novem bo tako opravljen novembra za oktober, ki je še zadnji mesec v nižji sezoni, ko veljajo nižje tarifne postavke omrežnine. Odjemalci bodo lahko s primerjavo oktobrskega in novembrskega računa prvič vpogledali v sezonsko razliko stroškov uporabe omrežja."

Poleg tega predstavljajo tudi prenovljen portal Moj elektro, kjer odjemalci, ki imajo pametne merilnike s 15-minutnimi meritvami, lahko spremljajo svojo porabo in več drugih informacij. 

Podatki o dogovorjeni moči za 2025

Med temi so tudi podatki o dogovorjeni moči, ki je po novem sistemu osnova za obračun omrežnine za moč in je izračunana kot povprečje treh konic v posameznem časovnem bloku v obdobju visoke sezone, ki traja od novembra do konca februarja. 

Na portalu lahko odjemalci že najdejo podatke o dogovorjenih močeh za leto 2025, ki so izračunane na podlagi obremenitve omrežja v obdobju od novembra 2023 do konca februarja 2024. Podatke pa bomo uporabniki dobili tudi na računih za elektriko za junij, ki jih lahko pričakujemo v teh dneh. 

Analiza dvočlanskega gospodinjstva

V uredništvu smo analizo obremenitve omrežja v omenjenem obdobju za eno gospodinjstvo opravili še pred enim mesecem. Ugotovili smo, da bo to gospodinjstvo prihodnje leto plačevalo več omrežnine, kot v zadnjih treh mesecih letos, ko bo že veljal nov obračun. 

Gospodinjstvo ima za letos namreč v vseh časovnih blokih dogovorjeno moč določeno pri 4,7 kW. Za leto 2025 pa so mu v vseh časovnih blokih določili moč 5,1 kW. 

To omrežnino podraži, sicer ne veliko, na letnem nivoju za približno 14 evrov. Pa vendar so pristojni na agenciji v preteklosti večkrat ponovili, da se za gospodinjstva, če ne bodo spreminjala svojih navad, ne bo nič bistveno spremenilo in podražilo. Višja dogovorjena moč v analiziranem gospodinjstvu torej očitno pomeni, da so v zadnji sezoni spremenili navade in omrežje obremenili bolj kot leto pred tem.

Višja dogovorjena moč zaradi treh kosil

Gospodinjstvo, ki smo ga analizirali, ima dva člana. Prepričana sta, da navad nista spreminjala, tudi novih električnih porabnikov v pretekli zimski sezoni nista priključevala, pa vendar so jim dogovorjeno moč povišali. 

Podrobnejša analiza 15-minutnih meritev je pokazala, kdaj sta ustvarila konice, zaradi katerih bo leta 2025 dogovorjena moč višja. V časovnem bloku ena sta tri konice, ki so bile podlaga za izračun, ustvarila tik pred prazniki. Prvič pred Božičem, drugič pred silvestrovim in tretjič na valentinovo. Ni jima bilo treba niti veliko brskati po spominu, saj je bilo jasno, da sta takrat kuhala obilnejša in zahtevnejša kosila oziroma večerje, pekle so se potice in druge sladice. 

In to so te spremenjene navade, zaradi katerih bosta prihodnje leto plačevala višjo omrežnino. Direktorico agencije smo vprašali, ali je kuhanje treh kosil pred prazniki sprememba navad, zaradi katere bo gospodinjstvo plačevalo več? Pri spremembi navad v agenciji  nimajo v mislih takšnih manjših odstopanj, pač pa večje spremembe, povezane z naložbami v intenzivnejše porabnike, kot so toplotne črpalke, polnilnice za električna vozila. Pa vendar Godina pravi: "Možno je, da ob nespremenjenih navadah kakšen splet okoliščin povzroči določen dvig dogovorjene moči, pa vendar kuhanje, pa naj bo to kompleksnejše ali ne, ne more pomembno vplivati na stroške gospodinjstva." 

In hkrati dodaja, da "bo lahko odjemalec, če pride do takšnih okoliščin, ki so izjemoma vplivale na višjo dogovorjeno moč, to znižal. Spreminjal jo bo namreč lahko vsak mesec. Priporočamo pa, da gospodinjstva v dveh letih prehodnega obdobja ne spreminjajo dogovorjenih moči, ki jih je določil elektrooperater, in sistem spoznajo ter se prepričajo, da ob nespremenjenih navadah ni bojazni za morebitne presežke dogovorjenih moči."

Vprašali smo tudi, zakaj se niso odločili, da bi na primer povprečje računali na podlagi petih ali 10 konic in ne le treh? Upoštevanje zgolj treh največjih konic pri določitvi dogovorjene moči je varnostni mehanizem, ki ščiti potrošnika in zagotavlja, da (ob pretežno enakem vzorcu porabe) ne bo prihajalo do večjega števila presežkov nad dogovorjeno močjo, odgovarja Godina. 

V štirih blokih se obremenitvi nista niti približala, pa vendar ...

Pri analizi podatkov smo ugotovili še nekaj. V celotnem obdobju zadnje zimske sezone par v gospodinjstvu, razen omenjenih treh konic, ni dosegel obremenitve niti 4,7 kW, kolikor ima dogovorjeno moč za letos. Torej se vrednosti 5,1 nista niti približala. Pa vendar bosta v vseh časovnih blokih prihodnje leto plačevala dogovorjeno moč 5,1 kW.

Zakaj? Ker je v aktu o omrežnini napisano, da je dogovorjena moč v vsakem naslednjem bloku lahko enaka ali višja kot v predhodnem. Zaradi dogovorjene moči v časovnem bloku 1, ki je v primeru analiziranega gospodinjstva na podlagi prej omenjenih treh konic, doseženimi pred prazniki 5,1 kW, so v drugih štirih blokih lahko dogovorjene moči najmanj enake, pa čeprav se s svojimi navadami pri uporabi električnih porabnikov tej vrednosti v nobenem od teh blokov nista niti približala, Še najbližje sta bila v bloku 2, kjer je obremenitev omrežja enkrat dosegla 4,4 kW. 

Je nov sistem res pravičen? 

Na agenciji so pristojni zatrjevali, da je predvsem za gospodinjstva nov obračun omrežnine bolj pravičen, saj bodo plačevali toliko, kolikor obremenjujejo omrežje. 

Do neke mere to zagotovo drži. V konkretnem gospodinjstvu so do zdaj plačevali obračunsko moč za 7 kW. Pa vendar nova pravila niso čisto pravična. Če bi bila, bi v tem gospodinjstvu zaradi manjše obremenitve omrežja morali plačevati manjši strošek za omrežnino, pa ga ne bodo. Izračuni celo kažejo, da bi bil v primeru dogovorjene moči 4,7 kW strošek enak kot do zdaj, pri moči 5,1 kW pa bo na letnem nivoju še nekoliko višji. 

Zakaj moč ni določena za vsak blok na podlagi realnih obremenitev, temveč je lahko le enaka ali večja kot v bloku 1? 

Godina odgovarja: "Razlog za to je med drugim v spodbujanju večje uporabe omrežja v časovnih blokih, ko je to manj obremenjeno in za uporabnika predstavlja tudi znatno manjši strošek kot v časovnem bloku 1. Navedeno pravilo pa sledi tudi regulativnemu načelu ustreznega povračanja stroškov elektrooperaterju, ki mora z načrtovanjem, razvojem in obratovanjem omrežja končnemu odjemalcu zagotavljati kar najbolj zanesljivo oskrbo v okviru predvidene rabe omrežja. Fiksne stroške omrežja, ki jih končni odjemalec povzroča ne glede na čas uporabe, določa njegov prispevek k sistemski konici, ta pa nastopi v časovnem bloku 1."


 

Komentarjev 43
  • Kmodri_ 22:52 06.julij 2024.

    Iz protesta bo treba kuriti premog, plastiko, odpadke...,da bodo videli kam pripelje ekstremistični zelen nateg!

  • egidij 21:36 06.julij 2024.

    Ali baba laže kot pes teče ali je zmešana kot kurji drek ali pa je podkupljena in pokvarjena do obisti. V vsakem primeru ne bi smela sedeti v tem svojem fotelju. Res je čas, da se znebimo takšnih barab.

  • Kmodri_ 17:42 06.julij 2024.

    Sem govoril z zaposlenimi pri omenjeni agenciji. Priznali so, da so sami skeptik. Zato poziv direktorico naj sama odstopi, sicer bo odstopljena! Ura dela tik-tak...