Pod streho > Nepremičnine
23396 ogledov

"Sorodnik preprečuje prodajo zemljišča in izsiljuje nižjo ceno"

Slovenija iz zraka Dravsko polje kmetijsko zemljišče Profimedia
Prodaja kmetijskega zemljišča poteka po točno določenem postopku, zakon določa tudi predkupne upravičence. To pa ne pomeni, da zemljišča lastnik ne more prodati nekomu drugemu, le določeni pogoji morajo biti izpolnjeni.

"Nikakor ne moreva prodati solastniškega deleža kmetijskega zemljišča, saj sorodnik, ki je solastnik in ima predkupno pravico, prodajo že mesece preprečuje," nam je zaupala bralka M. 

Kje naj bi bil zaplet? Na oglasni deski že četrtič visi objava ponudbe za prodajo, na katero se sorodnik vsakič javi, ampak potem posla ne izpelje, preprosto ne vloži vloge za speljavo pravnega posla. "Tako naju izsiljuje, da znižava ceno." 

Prepričana je, da sorodnik s temi manevri preprečuje, da bi solastniški delež, ki ga prodajata, kupil nekdo drug. "Prodajalci smo zaradi zahtev, ki jih je treba upoštevati pri prodaji kmetijskih zemljišč, v podrejenem položaju in prepuščeni na milost in nemilost predkupnih upravičencev," pravi naša sogovornica. 

Postopek in predkupni upravičenci so jasni

A ni čisto tako. Prodajo kmetijskih zemljišč ureja zakon o kmetijskih zemljiščih, ki res določa predkupne upravičence, vendar s tem ne onemogoča prodaje drugim kupcem. Torej ne preprečuje, da bi zemljišče kupil kdorkoli, potem ko se za nakup ne odločijo predkupni upravičenci. 

Lastnik, ki namerava prodati kmetijsko zemljišče, gozd ali kmetijo, mora ponudbo predložiti upravni enoti na območju, kjer to kmetijsko zemljišče, gozd ali kmetija leži. V ponudbi mora biti navedena tudi cena. 

Vsi, ne glede na predkupno pravico, ki bi zemljišče kupili, imajo po objavi ponudbe 15 dni časa, da s pisno izjavo ponudbo sprejmejo. 

Upravna enota v naslednjem koraku vse, ki so ponudbo sprejeli, in prodajalca seznani, kdo je sprejel ponudbo. 

Vlogo za sklenitev pravnega posla lahko da vsak

Potem pa imajo potencialni kupci 30 dni časa, da upravni enoti predložijo vlogo za sklenitev pravnega posla. To ne velja le za predkupne upravičence, temveč za vse morebitne kupce, ki so sprejeli ponudbo, so nam potrdili na kmetijskem ministrstvu. Vložitev vloge za sklenitev pravnega posla pa ni obvezna, četudi je potencialni kupec sprejel ponudbo, dodajo na ministrstvu. 

Šele ko upravna enota prejme ponudbe za sklenitev pravnega posla, odloča o predkupnih upravičencih. To je tudi varovalka, da tisti, ki je prvi predkupni upravičenec, to je solastnik zemljišča, ne bi preprečeval posla. 

Kot so nam pojasnili pravni službi nepremičninske agencije Insa iz Maribora, upravna enota ponudbe za sklenitev pravnega posla pregleduje po vrstnem redu predkupnih upravičencev, ki jih določa zakon. Prvi ima predkupno pravico solastnik. Če se ta ne odloči za nakup, torej ni podal vloge za sklenitev pravnega posla, je naslednji v vrsti kmet, katerega zemljišče, ki ga ima v lasti, meji na zemljišče, ki je naprodaj. Sledi zakupnik zemljišča, ki je naprodaj, potem drug kmet, peta v vrsti sta kmetijska organizacija ali samostojni podjetnik posameznik, ki zemljišče ali kmetijo potrebujeta za opravljanje kmetijske oziroma gozdarske dejavnosti, zadnji pa Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije za Republiko Slovenijo.

V tem primeru je treba postopek ponoviti

Če nihče od naštetih ne uveljavlja predkupne pravice, lahko prodajalec kmetijsko zemljišče proda vsakomur, ki je sprejel ponudbo, določa zakon. Stranke v postopku so namreč pogodbene stranke in vsi, ki so sprejeli ponudbo v skladu s tem zakonom, in so v predpisanem roku vložili vlogo za odobritev pravnega posla.

Če v roku nihče ne sprejme ponudbe, mora prodajalec, če še želi prodati kmetijsko zemljišče, gozd ali kmetijo, ponudbo ponoviti.

Bralkina zadrega bo torej rešena v trenutku, ko bo njeno ponudbo za prodajo sprejel drug kupec in v nasprotju s sorodnikom, oddal tudi vlogo za sklenitev pravnega posla. 

katarina.m.mal@styria-media.si

Komentarjev 5
  • Mellata 00:40 22.februar 2025.

    Samske ženske vas čakajo na -- Fun4.top

  • bobubob 12:28 21.februar 2025.

    Hm, na naslednji objavi naj prodajalec ponudi delež po precej višji ceni. Tič se bo spet veselo javil in ponudbo sprejel. Nato pa, če je edini ponudnik, k odvetniku in na sodišče. Ostale papirje namreč lahko nadomesti sodba, tudi ZK ...prikaži večK dovolilo. Delež je prodan, le še kupnino bo treba izterjati. Če čez 10 let, pa takrat. Da le ima upnik prvi hipoteko na npr. tičevo hišo. Res pa je, da na naših sodiščih kdaj tudi velja, da...nepoznavanje prava sicer škoduje, poznavanje pa včasih še bolj.....

  • bandit 10:16 21.februar 2025.

    Te predkupne pravice je potrebno ukiniti. Enako kot zakon o dedovanju iz rimskega prava starega 2000 let. Predkupno pravico na mojo parcelo ima lakomen kmet in samo čaka kdaj bo skočil in dal 1€ za kvadrat.