Nemci niso več najštevilčnejši kupci nepremičnin ob hrvaški obali, prehiteli so jih Slovenci, poroča hrvaški Poslovni dnevnik. V prvih osmih mesecih letos so tujci na Hrvaškem kupili okoli 7000 nepremičnin, večinoma v Istrski županiji, kjer je registrirana vsaka četrta aktivna nepremičninska agencija, ter v drugih primorskih krajih.
Sicer pa število prodanih stanovanjskih nepremičnin na Hrvaškem še naprej pada, letos pa bi lahko število poslov padlo pod 28.000, potem ko jih je bilo lani prodanih približno 2000 manj.
Skoraj 30 odstotkov nepremičninskih agentov meni, da bodo cene še naprej rasle, medtem ko je eden od desetih pesimističen in pričakuje padec cen, 58 odstotkov jih meni, da bodo stagnirale.
Med njimi je tudi Dubravko Ranilović, predsednik združenja za nepremičninsko poslovanje pri hrvaški gospodarski zbornici, ki je v Zagrebu organiziral letno konferenco, na kateri je sodelovalo okoli 600 nepremičninskih agentov.
Cene so nerealne, odgovorni tudi agenti
Bolj kot padec števila poslov in morebitni padec cen je skrb vzbujajoče, kako delujejo nepremičninski agentje, kar je pomembno tudi za očitno vse bolj številčne slovenske kupce nepremičnin na Hrvaškem.
Ranilović meni, da so rabljene nepremičnine dosegle cene, pri katerih jih ni več mogoče prodati, saj so nerealne. Odgovornost in krivdo za visoka pričakovanja lastnikov stanovanj, pa tudi za napihnjene cene, vidi tudi v nepremičninski industriji oziroma med agenti, ki si med seboj kradejo stranke, oglašujejo prodajo nepremičnin brez dovoljenja lastnikov, delajo na črno in ne spoštujejo predpisov.
Manipulacije z lastniki nepremičnin
"Odnosi med kolegi niso bili nikoli slabši, na eno lokacijo pride tudi 20 agentov, ki si med seboj jemljejo posle, se prerivajo in manipulirajo z lastniki. Lahko rečem, da je v stroki nizka raven strokovnosti, mnogi režejo vejo, na kateri sedijo," je bil kritičen Ranilović.
To je podprl tudi z dejstvom, da so povprečne oglaševane ali pričakovane cene nepremičnin letos zrasle za približno 10 odstotkov, na nekaj več kot 3240 evrov na kvadratni meter, prodajna cena pa je bila tisoč evrov nižja, povprečno 2280 evrov.
Zavestno lažejo, da dvigujejo cene
"Agenti dvigujejo cene, prodajalcem govorijo, da je nekaj vredno več, kot v resnici je, in jim zavestno lažejo. Kupci danes lažje pridejo do podatkov, obstajajo baze podatkov s cenami nepremičnin, in če boste tako nadaljevali, jutri in pojutrišnjem ne boste imeli dela," je sporočil Ranilović zbranim kolegom.
Na Hrvaškem deluje 1174 domačih in 46 tujih agencij, 4433 agentov pa je opravilo strokovni izpit hrvaške gospodarske zbornice za opravljanje tega poklica.
Agenti z licenco ne obstajajo
Ranilović je dodal, da mnogi delujejo v sivi coni, predstavljajo se kot licencirani agenti, kar v hrvaški zakonodaji sploh ne obstaja. Licence za delo pridobijo agencije, ki zaposlujejo agente. Na trgu se pojavljajo tudi sodelavci pri prodaji nepremičnin, kar je nekakšna siva cona, saj predpisi ne poznajo takšnega prodajalca, prav tako ne obstaja licencirani agent, ki se pogosto predstavi, da deluje za 20 različnih agencij, še opozarja.
dezurni@styria-media.si