Pod streho > Na vrtu
15956 ogledov

Ne prehitevajte, le nekaj vrtnin se že lahko seje

zelenjavni vrt, setev graha
1/5
Profimedia
Nekateri že sejejo grah in bob, sadijo čebulček in česen. A ni treba hiteti, veliko bolje je, če počakamo, da bodo tla za to primerna.

V setvenih koledarjih in priročnikih pa tudi na vrtičkarskih klepetalnicah lahko preberemo, da je konec februarja čas za setev špinače, redkvice in zgodnjega graha, boba, solate, pora, korenčka, blitve, peteršilja, tudi cvetače, brokolija, zelene in zelja. Nekateri pravijo tudi, da sredi februarja sadijo zgodnji krompir. 

Začnemo lahko šele marca ali aprila

A izkušnje potrjujejo, da ne bomo prav nič zamudili, če te setve opravimo konec marca, celo aprila. Vrt naj počiva čim dlje, pravijo izkušene vrtičkarice, ki znanja črpajo od svojih prednic. Zelenjavni vrt naj še cel februar počiva, dodajo celo, da naj tako ostane tudi marca. Nikamor se ne mudi, ko bo vreme toplejše, kar je običajno, ne pa nujno, šele aprila, bodo rastline vse nadomestile. 

delo na vrtu | Avtor: Profimedia Profimedia
V tem času niso prenizke le temperature zraka in zemlje, letos je precejšen del Slovenije pobelil še sneg, vrtna opravila morajo počakati tudi, ker je zemlja izjemno namočena. Dokler je tako, na vrtu nimamo česa iskati. Precej dobro se lahko ravnamo po tem, da preverimo, ali se mokra zemlja oprijema obuval, in vse dokler se, čas za delo na zelenjavnem vrtu ni primeren. Niti za pripravo površine niti za gnojenje, kaj šele setev ali sajenje. 

Setev na prostem bomo torej začeli, ko bo zemlja za to primerna. Takoj, ko ne bo več premokra, je treba potakniti spomladanski česen in čebulček. Sledita pa grah in bob, ki imata oba rada nižje temperature. A tudi zanju velja, da mora biti zemlja primerno vlažna, v premokri se kaj hitro zgodi, da seme zgnije. 

Tisti, ki jih vrtnarski prsti zelo srbijo, bodo konec meseca in v začetku marca sejali tudi prej naštete vrtnine, ki pa jih je dobro, še preden kalijo, pokriti z agrokopreno. 

Okopavanje vrtnin, ki so preživele zimo

Ko bo vreme dopuščalo, okopljemo vse vrtnine, ki so še na vrtu, običajno so to brstični in glavnati ohrovt, prezimni radiči, por in motovilec, okopati. Enako velja za česen in čebulo, ki smo jih v zemljo dali leni novembra. Tako jim prezračimo prst in zagotovimo boljše pogoje za razvoj in rast. 

zelenjavni vrt | Avtor: Prfimedia Prfimedia

Vrtičkarje pa februarja čaka tudi drugo delo. Večkrat smo že poudarili, da je treba novo sezono pričakati z novim načrtom zasaditev, pri katerem upoštevamo kolobar, dobre sosede in gnojenje glede na potrebe posameznih skupin zelenjadnic.

Če za gnojenje uporabljate le kompost, ga v naslednjih tednih skladno z zasaditvenim načrtom posujte po gredicah, ki jih pred tem le prezračite. Tako bodo ravno pravi čas pripravljene na naslednje posevke, brez nepotrebnega prekopavanja. 

Preverite kalivost semen za vzgojo sadik

Naslednje pomembno delo, ki ga velja opraviti zdaj, je preverjanje kalivosti semen, ki so nam morda ostala iz prejšnje sezone. Odpravimo se lahko tudi po nakupih in si v miru, preden zavlada vrtičkarska mrzlica, nakupimo novih semen. Tisti, ki načrtujete sajenje točno določene sorte krompirja in spomladanske čebule, se čim prej odpravite v vrtne centre, saj se pogosto zgodi, da ostanete brez. Še posebej to velja za slovenske sorte semenskega krompirja in čebule, kot sta ptujski luk in belokranjka.

semenski krompir | Avtor: Profimedia Profimedia
Krompir in čebulček je treba do sajenja spraviti v temen, zračen in ravno prav vlažen prostor, kasneje pa krompir nakaliti. To naredimo približno tri tedne, preden ga sadimo.

Čas je za vzgojo prvih sadik

Še nekaj več opravil pa imajo vrtičkarji, ki sadike iz semen vzgajajo sami. Konec marca in vse april bomo sadili sadike pora, gomoljne zelene, cvetače, brokolija, zelja in ohrovta. Seveda tudi različnih solat in blitve. 

Najhitreje lahko vzgojimo sadike solate, približno 35 dni potrebujejo, zato s sejančki te, razen če nimate rastlinjaka, lahko še počakamo do konca februarja ali začetka marca, lahko pa jih sejemo še kasneje. Zdaj je čas, da sejete seme zelene, ki v sadiko, primerno za presajanje na vrt, zraste v približno 70 dneh. 

Seme kapusnic v lončke za vzgojo sadik posejemo v zadnjih dneh februarja in še vse v drugo polovico marca, če jih bomo v prst presajali šele aprila. Za vzgojo sadik kapusnic je namreč potrebnih približno 40 do 45 dni. Natančnejši vrstni red setve najdete tukaj

zelenjavni vrt | Avtor: Profimedia Profimedia

Prostor, v katerem bodo platoji s sejančki, ne sme biti pretopel, poskrbeti pa je treba, da imajo dovolj vlage, svetlobe in seveda kakovosten substrat. Da se ne pretegnejo v smer proti svetlobi, platoje redno obračamo.  

Pravilno je treba načrtovati tudi sajenje plodovk. Najprej so na vrsti jajčevci, paprika in čiliji. Čas od sejanja do sadike je namreč najmanj 70 in tja do 85 dni. Na prosto jih sadimo po ledenih možeh, torej po 15. maju. Če odštejemo 85 dni, jih je treba sejati predzadnji ali zadnji teden februarja. V rastlinjake jih lahko presajamo že približno dva do tri tedne prej, zato je prav zdaj čas za setev v platoje. 

Sadike paradižnika zrastejo hitreje, v 60 do 70 dneh, zato bomo seme sejali konec februarja in v začetku marca, če ga bomo sadili v rastlinjake in približno 14 dni kasneje, če ga bomo sadili na prosto.  
 

Komentarjev 2
  • Avatar Garancija
    Garancija 09:21 23.februar 2025.

    Do prvega maja je čas,da gre vse v zemljo