Pod streho > Gradimo & obnavljamo
26012 ogledov

Zaradi napak monterja več škode kot koristi

prezračevanje Profimedia
Prezračevalni sistem bo deloval nemoteno in učinkovito le, če se pri načrtovanju in vgradnji izognemo vsem napakam. Preverili smo, katere so najpogostejše.

Pred odločitvijo o prisilnem prezračevanju je eden glavnih pomislekov, ali bo to res delovalo tako, kot pričakujemo. Pomisleki se nanašajo predvsem na vprašanja, kako bo ponudnik zagotovil, da bo pretok oziroma izmenjava zraka zadostna, kako bo preprečil, da bi v stanovanju nastajal neprijeten podtlak, prepih in hrup, kako bo poskrbljeno za odvajanje zraka iz bolj "umazanih" prostorov, kot sta kuhinja, kopalnica.

Podobno vprašanje je nedavno postavil tudi bralec na javni tribuni, na kateri je beseda tekla o prezračevanju predvsem v obstoječih hišah in stanovanjih. Zanimalo ga je, kaj gre pri načrtovanju in montaži lahko narobe, zaradi česar sistemi ne delujejo prav, ustvarja se podtlak, piha, ropota. "Kdo mi lahko zagotovi, da bo vse, kot mora biti," je zaključil.

Tako kot pri večini drugih posegov v hiše in stanovanja, tudi pri vgradnji prezračevanja, odgovor na zastavljena vprašanja tiči v kakovostnem načrtovanju in kakovostni izvedbi.

Pri tem ne gre le za vgradnjo posamezne lokalne enote. Če želimo kakovostno prezračevanje, ki bo doseglo prav vse kotičke stanovanja ali hiše, potrebujemo sistem prezračevanja. Ta je lahko centralni z eno rekuperatorsko enoto in razvodom cevi v posamezne prostore, lahko pa je decentralni, kar pomeni, da je sestavljen iz več lokalnih enot, ki so lahko po svojem namenu različne, med seboj pa povezane v sinhrono delovanje.

Da bi tak sistem deloval nemoteno in učinkovito, mora biti pravilno načrtovan, nameščen na pravih mestih in pravilno dimenzioniran.

Kaj to pomeni in skozi katere faze naj bi ponudnik uporabniku zagotovil kakovostno izvedbo decentralnega prezračevalnega sistema, ki je največkrat izbira v obstoječih hišah in stanovanjih, saj je za njegovo vgradnjo v primerjavi s centralnim sistemom potrebnih manj gradbenih posegov, smo vprašali direktorja podjetja Lunos, Uroša Fonoviča.

Najprej ocena razmer

Pot do kakovostne vgradnje decentralnega prezračevalnega sistema se začne že pred načrtovanjem, pravi Fonovič in pojasni, da je najprej treba preveriti in oceniti razmere v stanovanju oziroma hiši. "Oceniti je treba, ali gre za novogradnjo ali obstoječi objekt, saj to vpliva na način in metodo prezračevanja. Ugotoviti, kateri materiali so uporabljeni pri gradnji (npr. zid, beton, les), saj različni materiali vplivajo na zahtevnost vgradnje, izolacijo in prehod zraka."

Pomembna je tudi razporeditev prostorov in povezava med njimi, kar je ključno za določitev pretoka zraka in učinkovite izmenjave zraka. Na zasnovo sistema oziroma izbiro posameznih lokalnih enot vpliva tudi debelina sten. Kot pove sogovornik, debelina in tudi material, iz katerega so stene zgrajene, vpliva na tehniko izvedbe prebojev in s tem na potrebe po dodatni opremi. Razmisliti pa je nujno tudi o dodatni zaščiti pred vremenskimi vplivi, kot so dež, sneg ali sonce.

Pred načrtovanjem preverijo še tesnost oken in vrata, "kar je ključno, saj slabo tesnjenje povečuje potrebo po mehanskem prezračevanju in zmanjšuje energijsko učinkovitost."

Na koncu pa ocenijo tudi površine, kjer lahko vgradijo enote, in preverijo električno napeljavo oziroma dostopnost priključkov za napajanje in potrebne moči za delovanje enot.

Pravilno mesto vgradnje

Na podlagi navedenega pripravijo načrt prezračevanja, ki vključuje določitev najboljših mest za vgradnjo prezračevalnih enot, pri čemer upoštevajo tudi zahteve hrupa in estetiko elementov.

Prezračevalne enote običajno vgradijo na zunanje stene, da zagotovijo izmenjavo zraka z zunanjostjo in preprečijo morebitne težave z vlago ali plesnijo. Najboljše meso je na višini od 1,5 do dva metra, kar omogoča optimalni obtok zraka in zmanjšuje nastanek prepiha, ki lahko vpliva na udobje bivalnih prostorov. Hkrati morajo biti dovolj daleč od oken, saj, kot pove Fonovič, to preprečuje kratkostične tokove in zagotavlja enako distribucijo svežega zraka.

Prezračevanje | Avtor: arhiv Lunos arhiv Lunos
Prezračevalne in ventilatorske enote

Sistem je sestavljen iz prezračevalnih enot, ki jih vgradijo v bivalne in spalne prostore, da se zagotovi stalni dovod svežega zraka, kar je ključno za dobro počutje in zdravje stanovalcev. "Običajno se uporabniki odločijo za enote z rekuperacijo, ker omogočajo vračanje energije (toplote/hladu) iz odpadnega zraka nazaj v sveži dovodni zrak. To pa povečuje energijsko učinkovitost sistema in pripomore k znižanju stroškov ogrevanja in hlajenja."

V kuhinji in kopalnici lahko pa tudi v drugih servisnih prostorih pa "običajno vgradijo odvodne enote, na primer ventilatorje, ki so zasnovani za hitro odstranjevanje vlage in vonjav brez vračanja zraka, kar je ključno za vzdrževanje kakovosti zraka in preprečevanje nastanka plesni."

Pomembno je, da so kuhinjske enote odporne proti maščobi in pari, zato imajo pogosto dodatne filtre, ki izboljšujejo njihovo delovanje in podaljšujejo življenjsko dobo naprav. Prav tako morajo biti zasnovane tako, da se zlahka očistijo.

Število prezračevalnih enot

Število posameznih enot decentraliziranega sistema prezračevanja je odvisno od velikosti stanovanja ali hiše, lahko tudi od velikosti posameznih prostorov in njihove razporeditve.

Zgolj za občutek sogovornik pove, da za 75 kvadratnih metrov veliko stanovanje zadostujejo tri do štiri enote, za 150 kvadratnih metrov veliko hišo v dveh etažah pa bo treba vgraditi od šest do osem enot, v vsaki etaži po tri do štiri.  

Glede na velikost prostorov in potrebe po prezračevanju določijo primerne lokalne enote, ki zagotavljajo zadostno izmenjavo zraka. "Tipične decentralne enote imajo zmogljivost od 15 do 60 m³/h na enoto, kar je odvisno od tipa in zasnove naprave. »Pomembno je, da se pri izbiri enot upošteva število oseb in aktivnosti v prostoru, pove sogovornik in doda, da je na primer za večji, 40 kvadratnih metrov velik bivalni prostor priporočljivo vgraditi vsaj dve enoti. Tako zagotovimo dovolj zraka za vse uporabnike prostora in enakomerno porazdelitev."

Prilagoditve v prostoru

V hiši ali stanovanju bo treba zagotoviti prosti pretok zraka, kar je ključno za dobro delovanje. Lahko zadostuje že manjša reža na spodnjem delu vratnega krila, na primer dva milimetra, če vrata tesnijo, pa jih bo treba spodrezati ali pa vgraditi prezračevalne rešetke.

prezračevanje montaža | Avtor: arhiv Lunos arhiv Lunos
Toplotna in protihrupna izolacija

Pri izvedbi oziroma namestitvi prezračevalnih enot je ključno, da so preboji narejeni natančno, vgraditi pa je treba tudi toplotno izolacijo, da se preprečijo toplotni mostovi. Nastanek teh namreč pomeni, visoke stroške ogrevanja in hlajenja. Povsod tam, kjer mora biti hrupnost delovanja enot čim manjša, lahko vgradijo tudi zvočno izolacijo.

Napake, ki povzročajo težave

Če ponudnik ne upošteva navedenega, lahko hitro pride do napak in neželenih posledic pri delovanju prezračevalnega sistema, zaradi česar ta ne zagotovi pričakovanega udobja.

Posledica nepravilno vgrajenih enot je ustvarjanje podtlaka ali pa je delovanje med enotami nesinhrono. Prezračevanje je moteno, kakovost zraka v prostorih pa slabša. Pogosta napaka je tudi premajhno število enot, zaradi česar je, po besedah sogovornika, prezračevanje nezadostno, zrak zato slabši, neprijetne vonjave ostajajo v prostoru, vlage je več, to pa lahko vodi tudi do pojava plesni.

Če pri načrtovanju ni bila upoštevana po zraka med prostori, to lahko zmanjša učinkovitost sistema in ponovno smo pri tem, da izmenjava zraka ni zadostna.

Zaradi preblizu postavljenih enot še posebej, če so preblizu nasproti ena drugi, po besedah Fonoviča prihaja do kratkostičnih tokov zraka, to pa zmanjša celotno učinkovitost prezračevalnega sistema.

Med možnimi napakami pa izpostavi še nepravilno nastavitev hitrosti delovanja enot, kar lahko vpliva na raven hrupa in splošno uporabniško izkušnjo. Nastavitev mora biti uravnotežena za optimalno delovanje in minimalen hrup.

Komentarjev 9
  • radovednica 09:58 17.februar 2025.

    Vsi gospodje nateguni prezračevanja! Osnova je poznati prostornino vsakega prostora, gradbene elemente, namembnost prostora in orientacijo glede zunanjih vplivov na prostor. PREDVSEM PA GOSPODJE NATEGUNI LUNOS ALI MUNOS ali kdorkoli: NAJPOMEMBNEJŠA PRI PREZRAČEVANJU JE CIRKULACIJA IN IZMENJAVA ZRAKA! KJE IMATE ...prikaži več V SISTEMU ZAJEM ZUNANJEGA ZRAKA?? O tehniki ni ne duha ne sluha!!!

  • 4krogci 07:50 17.februar 2025.

    In glede na to, da ni oznake PROMO, kot je potrebno ob plačanih reklamah, ta članek posredujem na inšpektorat, pa naj se oni ukvarjajo z vami in nategunom od Lunosa!

  • 4krogci 07:49 17.februar 2025.

    rabte slike "strokovne" montaze od Lunosa? Sam recte! Med drugim tudi to, da je ob dezju tekla voda v hiso, kot tudi to, da je voda zamakala med izolacijo in zidake!!