Prvi sumljiv znak je neverjetno nizka cena. Če je vse znižano za kar 70 %, se nam mora vklopiti alarm. Pozornost zahtevajo tudi velike obljube, saj je za lažne spletne trgovine značilno, da obljubljajo brezplačno dostavo po celem svetu, vsi artikli pa so vedno na zalogi.
Poiščimo čim več podatkov o trgovini
Poguglajmo naslov trgovine in v okence za iskanje drugič vstavimo tudi spletni naslov trgovine. Preverimo, ali se po forumih oglašajo kupci, ki so imeli s trgovino slabe izkušnje. Pošljimo prodajalcu sporočilo in preverimo, če se njegov e-mail ujema z naslovom spletne trgovine. Pozorni moramo biti tudi na način plačila. Ko je v spletni trgovini možno plačati le prek sistema Western Union, je to velik rdeč znak STOP! Ta sistem je namenjen hitremu prenosu denarja fizičnim osebam, sledenje nakazilu pa ni možno in je prav zato priljubljeno orodje spletnih goljufov.
Poglejte video, v katerem razkrivamo vse pasti spletnih nakupov.
Malo morje ponaredkov
Vedno več je trgovin s ponaredki in če smo čisto iskreni, včasih si niti ne želimo zapraviti ogromno denarja in bi se čisto zadovoljili s cenejšim ponaredkom. Ampak se moramo zavedati, da so takšni izdelki na slovenski carini zaseženi in uničeni, v nekaterih primerih pa kupec celo plača globo oz. mora poravnati stroške uničenja. Tako ste dejansko lahko dvakratno oškodovani.
Kaj pa nakupovanje prek malih oglasov?
Če prodajate manjši predmet (npr. telefon ali fotoaparat), vas lahko kontaktirajo goljufi in ponudijo še celo več, kot vi zahtevate, saj bodo poravnavali stroške poštnine do Nigerije. V naslednjem koraku pošljejo ponarejena bančna potrdila, da je denar že nakazan. Tako vas prepričajo, da vi oddate paket na pošto, vašega denarja pa od nikoder. Zato vedno počakajte in se prepričajte, da je denar resnično nakazan na vaš bančni ali PayPal račun!
Še več informacij, kako lahko prepoznate prevarantske male oglase, najdete TUKAJ.