Pogajalci vlade in sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides tudi danes niso dosegli napredka.
Nov vladni predlog za sindikalno stran ni sprejemljiv. Vladna ponudba je po njihovem
"nedostojna" in je ni mogoče šteti za približevalni predlog. Znova se bodo pogajalci
sestali v četrtek.
Kot je pojasnil minister za javno upravo
Gregor Virant, je vladna stran svojo ponudbo dvignila za 1,5 milijona evrov.
Predlog je, da se fiksne, osnovne plače zdravnikov zvišajo za približno 13,5 odstotka (prejšnjič za
približno 12 odstotkov), in sicer v štirih obrokih, kot velja tudi za druge v javnem sektorju.
Grožnja s stavko ostaja |
Predstavniki vlade in sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides bodo pogajanja nadaljevali. Če dogovora ne bo, bo sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides 18. aprila stavkal. |
"Nisem imel občutka, da so veseli naše ponudbe. Pričakovali so več," je na vprašanje o odzivu sindikata odgovoril Virant in dodal, da so zahteve, ki jih postavlja Fides, izrazito nerealne. Kot pojasnjuje, je po službeni dolžnosti optimist do zadnjega trenutka. Meni pa, da so zelo daleč od dogovora.
Kot je pojasnil predsednik Fidesa Konrad Kuštrin, današnjega predloga vlade ni mogoče šteti za približevalni predlog. Glede na to, da vlada ni pripravila približevalnega predloga, čeprav se je minuli teden k temu obvezala, pa ga tudi sami ne bodo pripravili.
Kuštrin ugotavlja, da vlada za zdaj ni pripravljena prisluhniti utemeljenim zahtevam za zvišanje plač zdravnikom in zobozdravnikom, zato je zdravniška stavka vse bliže. Današnji predlog ocenjuje kot korak nazaj tudi zato, ker se iz uvrstitve delovnih mest v plačne razrede "iz neznanega razloga" izloča višje zdravnike in višje specialiste. Kuštrin pravi, da je to v bistvu pripeljalo do položaja, ko manevrskega prostora skorajda ni.
V sklopu koordinacije zdravniških organizacij (društvo, zbornica in sindikat), ko je bila sprejeta odločitev glede stavke, so zaprosili tudi za sprejem pri predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju in predsedniku vlade Janezu Janši. Za zdaj je dogovorjen sestanek s Cukjatijem, ki bo v četrtek ob 13. uri.
Avtobusni prevozniki dali rok
Avtobusni prevozniki so prometnemu ministrstru Radovanu Žerjavu za dvig kompenzacije in nominalne stroškovne cene v znesku 0,16 evra na kilometer postavili rok 17. aprila. Če sredstev ne bodo zagotovili do tedaj, bodo prevozniki 21. aprila v spremstvu petdesetih avtobusov Žerjavu predali odpoved koncesijske pogodbe o izvajanju gospodarske javne službe, ki začne veljati 25. junija. Pogajannja so se nadaljevala tudi o plačah v šolstvu, vendar dogovora ni bilo.