Turčija namerava izčrpati vsa diplomatska in politična sredstva, preden bo svoje enote napotila v Irak, da bi preprečila čezmejne napade kurdskih upornikov.
Nobeni stranki ali kakšni drugi skupini ne bomo dovolili, da bi zastrupljala bilateralne odnose. Iraški zunanji minister
Hošjar Zebari.
|
|
Ameriški predsednik George Bush je Ankari obljubil sodelovanje ZDA v boju z uporniki, ki s severa Iraka izvajajo napade na turško ozemlje. Obenem je Turčijo pozval k zadržanosti po krvavih spopadih na jugu države. Iraške oblasti pa so Združene države, ki se bojijo, da bi turški napad na sever Iraka povzročil novo nestabilnost v državi, pozvale, naj ukrepajo proti kurdskim upornikom in preprečijo napade na turško ozemlje.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je medtem med obiskom v Londonu, kjer se je sestal z britanskim premierjem Gordonom Brownom, zatrdil, da Turčija nima nobenih ozemeljskih teženj do Iraka. Ob tem je poudaril, da bi bila kakršnakoli vojaška akcija turške vojske v Iraku uperjena izključno proti separatistični Kurdski delavski stranki. Turški zunanji minister Ali Babacan je medtem na pogovorih v Bagdadu zavrnil ponujeno pogojno premirje PKK.
Turška vojska je potrdila, da še vedno pogreša osem turških vojakov. Ali so v ujetništvu turške delavske stranke, kakor so po nedeljskem napadu na turške vojake in ofenzivi, ki mu je sledila, zatrdili kurdski uporniki, za zdaj ni znano.
V nedeljskem spopadu kurdskih upornikov in turške vojske je umrlo 12 turških vojakov in 32 upornikov.
Turčija, ZDA in večji del mednarodne skupnosti imajo PKK, ki ima svoje postojanke na severu Iraka, za teroristično organizacijo. Tam naj bi delovalo kakih 3500 pripadnikov PKK.