Američani Rusiji predlagajo sodelovanje pri načrtovani gradnji protiraketnega ščita v Evropi, saj je ta za obrambo pred morebitnim iranskim napadom nujen za Evropo.
Gates: Pri gradnji bi lahko sodelovala Rusija
Sicer pa naj bi ZDA nekoliko omilile svoje stališče do gradnje omenjenega ščita. Ameriški obrambni minister Robert Gates je poleg skupnega sodelovanja z Rusijo pri gradnji ščita podal še predlog, da bi začetek delovanja ščita preložili, dokler ne bi imeli trdnih dokazov o grožnji, ki naj bi jo predstavljal Iran. "Še preden Rusiji ponudimo bolj specifične predloge, moramo doseči sporazum s češko vlado. Brez privolitve Češke pri tem predlogu ne bomo vztrajali," je Gates povedal na novinarski konferenci po pogovorih s češkim premierjem Mirekom Topolanekom. Tako Gates kot ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice sta sicer že pred tem predlagala, da bi transparentnost pri gradnji ščita zagotovili z navzočnostjo Rusije.
Ko bo grožnja, bo tudi protiraketni ščit
Gates je ob tem dejal tudi, da bi ZDA lahko preložile začetek delovanja protiraketnega ščita v Evropi. Na novinarski konferenci po srečanju s Topolanekom je namreč izjavil, da preučujejo možnost, da bi delovanje obeh delov ščita na Poljskem in Češkem povezali šele v primeru, ko bi imeli dejanske dokaze o grožnjah Irana. Na Poljskem naj bi stala baza za prestrezanje raket, na Češkem pa radarski del ščita. "Nismo še do konca razvili tega predloga, imeli pa smo idejo, da bi najprej dokončali pogajanja, nato razvili oba dela ščita, vendar bi nato počakali z aktivacijo, dokler ne bi prejeli dejanskih dokazov za grožnje iz Irana," je še povedal Gates. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je medtem med obiskom v Tokiu dejal, da je načrt za ameriški protiraketni ščit v Evropi utemeljen na napačnih ocenah o iranski grožnji. ˝Severna Koreja pomeni glavno grožnjo, Iran pa ne,˝ je dejal Lavrov.
Se bo proti ščitu opredelila tudi Poljska?