Predstavniki bazena v Emerainvilleju so 35-letni ženski – šlo naj bi za Francozinjo po imenu Carole, ki se je spreobrnila v islam – julija dovolili kopanje v burkiniju. Ko pa se je tja vrnila avgusta, so se odločili, da ji zaradi pravil glede higiene v oblačilu, ki ima med drugim kapuco, ne dovolijo obiska bazena. Pravila na javnih bazenih namreč prepovedujejo plavanje v oblačilih, so v sredo poudarili na bazenu.
Po pisanju francoskega časnika Le Parisien je muslimanka zdaj trdno odločena, da njihovo odločitev izpodbija na sodišču. "Čisto preprosto, to je segregacija," je dejala po poročanju agencije AFP. "Borila se bom, da to spremenim. In če bom videla, da je ta bitka izgubljena, ne morem izključiti odhoda iz Francije," je še dejala.
Parlament v Franciji, kjer živi največja muslimanska manjšina v Evropi, je sicer nedavno oblikoval posebno komisijo, ki bo šest mesecev preiskovala vprašanje nošenja še enega islamskega oblačila, ki zakriva celotno telo ženske – burke. Komisija zbira informacije in bo pripravila priporočila o tem, ali naj Francija sprejme ustrezno zakonodajo, ki bi prepovedovala nošenje burk.
Kaj je burkini?
Burkini (ime je skovanka besed burka in bikini) je dvodelna kopalna oprava, namenjena
muslimanskim ženskam, ki sledijo pravilom o nujnosti zakrivanja ženskega telesa. Zakrije celotno
telo, izvzemši obraz, dlani in stopala. Burkini je razvila libanonska-avstralska oblikovalka
Aheda Zanetti, potem ko je avstralska obalna straža svoja vrata odprla tudi
muslimanom in predvsem muslimankam. Že od leta 1993 pa je v Turčiji možno kupiti kopalno pravo, ki
močno spominja na burkini, le da se imenuje hasema.