Zakaj se zdijo otroci danes bolj nemogoči kot pred 50 leti? Strašnih bolezni ni več, naši domovi pa so polni stvari, ki naj bi nam lajšale življenje. Kaj je torej narobe?
Dejstvo je, da otroci niso čisto nič manj nemogoči kot v preteklosti. A vendar je vzgoja precej
težja zaradi dveh glavnih vzrokov:
- Veliko družin ima težave zaradi tega, ker so izgubili podporo širše družine – babica ne more biti na voljo v vsakem trenutku.
- Tekmovalnost in nerealistično visoka pričakovanja glede otrok in staršev samih so povod za nesrečnost in pomanjkanje discipline.
Kako se torej spoprijeti s starimi – novimi težavami?
Pazite se mitov, ki jih spodbujajo mediji.
Odprite sijoč izvod ''ženske'' revije in v njej boste izvedeli, da tipična ženska potrebuje kariero, moža, otroke, dom, zlatnino, oblačila, razburjenje in potovanja. V moških revijah boste zasledile, da imajo vsi moški takšno ženo, ki je poleg vsega tega še odlična vzgojiteljica otrok. Pozabite na pravljice – popolna vzgoja otrok ne obstaja! Nič ni popolno, še posebno pa ne zvezdnice limonadnic, kjer je videti, da te vzgajajo otroke brez večjega truda. Nikoli nikomur ne verjemite, da biti dober starš pomeni nerazburljivo in nezanimivo življenje.
Pazite se izučenih piscev.
''Otroka naučite branja že pri štirih'', ''Veselje ob dojenju'', ''Popolne družine'' so le naslovi knjig, ki se dobro prodajajo, to je pa tudi vse. Si predstavljate priročnik za dojenčka ''Pri približno šestih tednih se bo nočno hranjenje čudežno prekinilo, in od takrat naprej boste spali mirno''? Knjige, ki si zastavljajo nedosegljivo visoke cilje, bi morali uvrstiti med fikcijo. Življenje je že samo po sebi dovolj težko, mar res potrebujemo nekoga, ki nam bo dajal vedeti, da smo drugorazredni?
Pazite se koristnih nasvetov.
Nasvet je edina stvar v življenju, ki vam jo lahko nekdo podari brez proti usluge. Nekateri med njimi so koristni, drugi zgrešeni, spet tretji nenatančni in četrti zgolj zato, da osvetlijo superiornost tistega, ki vam je nasvet podal. Ne poslušajte lastnih pravičnih obsodb – večina obnašanja in osebnosti je zapisana v genih in ne v vzornem starševstvu.
Pazite se tekmovalnosti v predšolskih skupinah in igralnicah.
Če za vašega triletnika dobite iz vrtca obvestilo, da mu rezanje s škarjami ne gre dobro od rok ne zganjajte panike. Vaš otrok ni nastopaški kužek, ki mora takrat, ko to od njega zahteva vzgojiteljica, pokazati vse svoje veščine.
Pazite se strokovnjakov.
Nekateri pediatri in drugi strokovnjaki še vedno izgledajo tako, kot da bi ostali v 50. in 60. letih. Ostali so le ljudje. Če boste pri vzgajanju otroka uporabili strokovno pomoč, si le-to izberite dobro. Pazite se nasvetov, ki vam niso všeč, in tistih, ki vam skorajda grozijo, da boste otroka uničili, če ne boste sledili njegovemu nasvetu. Poiščite nekoga, ki ima podobne vrednote kot vi in ki se zaveda, da se mora o vseh večjih odločitvah pogovoriti tudi z vami.