Svet
3 ogledov

Reševanje sveta v porušenem mestu

V torek je med protesti proti G8 v Rimu že izbruhnilo nasilje. Žurnal24 main
Gospodarske razmere so še vedno negotove, je prva ugotovitev vrha G8, ki se je danes začel v italijanskem mestu L'Aquila, ki ga je aprila močno poškodoval rušilni potres. A še preden so voditelji sedli za mizo, so se že začeli protesti.

Srečanje se je začelo z delovnim kosilom in glavna ugotovitev je, "da razmere ostajajo negotove, tveganje za svetovno gospodarstvo in stabilnost ostaja".

Na srečanju ne bodo navzoči le voditelji držav in vlad skupine sedmih industrijsko najrazvitejših svetovnih držav (ZDA, Japonske, Kanade, Francije, Nemčije, Velike Britanije in Italije) ter Rusije, temveč bo v treh dneh sodelovalo skoraj 30 voditeljev držav, ki predstavljajo okoli 90 odstotkov svetovnega gospodarstva, in še deset vodilnih predstavnikov mednarodnih organizacij.

Močno razširjena srečanja G8 so praksa že zadnjih nekaj let, kar vzbuja vprašanja, kako legitimna je sploh še skupina G8, še posebej v luči dejstva, da je z letošnjim aprilskim londonskim vrhom skupine 20 najrazvitejših in najhitreje rastočih evropskih gospodarstev (G20) ta skupina močno pridobila na pomenu.

 

Hu Jintao se vrača

Kitajski predsednik Hu Jintao se je zaradi izrednih razmer v pokrajini Xinjiang že vrnil v domovino. Kitajske vojaške sile so v mestu Urumqi, prestolnici province Xinjiang, uvedle policijsko uro. V etničnih nemirih med muslimanskimi Ujguri in kitajskimi Hani, ki predstavljajo večino, je od nedelje umrlo že 156 ljudi.

Kriza in podnebje
Glavne teme srečanja bodo gospodarska kriza in oživitev svetovne gospodarske rasti ter globalne trgovine s posebnim poudarkom na socialni razsežnosti krize in na ukrepih za pomoč državljanom, ki jih je kriza prizadela, podnebne spremembe in priprave na decembrsko københavnsko podnebno konferenco, razvojno sodelovanje in pomoč najrevnejšim državam, prehranska varnost in dostop do pitne vode ter globalne zdravstvene razmere.

Obenem bodo voditelji razpravljali o različnih mednarodnopolitičnih temah, kot so razmere v Iranu, na Bližnjem vzhodu, v Afganistanu in Pakistanu ter korejsko jedrsko vprašanje.

Za hitrejšo obnovo
Vrh bo sicer potekal v kompleksu za urjenje italijanske finančne policije na obrobju L'Aquile. Gostitelj, italijanski premier Silvio Berlusconi, se je sicer za selitev vrha z elitnega otoka La Maddalena ob obali Sardinije v mesto v Apeninih odločil potem, ko je v začetku aprila srednjeveško mesto stresel rušilni potres, ki je za seboj pustil opustošenje in blizu 300 žrtev. Utemeljil je, da bo to spodbudilo hitrejšo obnovo mesta.

Domačini, okoli 54 tisoč jih je ostalo brez doma in živijo v šotorih, so glede organizacije vrha medtem skeptični. Mnogo jih meni, da bi bilo bolje več denarja nameniti za obnovo mesta kot pa za pripravo vrha in razne okrasne popravke. Regijo je v zadnjih dneh znova streslo več potresnih sunkov, zaradi česar so italijanske oblasti že pripravile tudi načrt B v primeru potresa nad četrto stopnjo Richterjeve lestvice, in sicer naj bi voditelje s helikopterji prepeljali v Rim.

Strah pred nasiljem

V času vrha bo za varnost v Italiji skrbelo okoli 15 tisoč policistov in vojakov. Njihovo ravnanje pa bo pod drobnogledom, saj so še vedno živi spomini na nasilne proteste ob robu vrha G8 v Genovi leta 2001. V torek je med protesti proti G8 v Rimu že izbruhnilo nasilje.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.