Slovenija
3 ogledov

Dogodek, ki se ne sme več zgoditi

Na žrtve holokavsta so se spomnili tudi v Budimpešti. Med 2. svetovno vojno je b Žurnal24 main
Letos svet tretjič obhaja mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, ki je na dan obletnice osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz.

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je na današnji slovesnosti v spomin na žrtve holokavsta poudarila, da je trpljenje ter izkušnja, kako preživeti nečloveške razmere in predelati boleče spomine, sporočilo, ki ne sme iti v pozabo. Izrazila je obžalovanje, da se Slovenija še ni pridržila obeleževanju mednarodnega spominskega dne na žrtve holokavsta, ki ga je novembra 2005 določila generalna skupščina ZN. Po mnenju Čebašek Travnikove se moramo ob tem dnevu, posvečenem žrtvam nacifašizma, spomniti tudi vseh drugih žrtev, katerih priprtje je bilo izvedeno brez vsakršne sodbe in možnosti obrambe, ugovora ali preizkusa razlogov za pripor.

Predsednik republike Danilo Türk je v izjavi za javnost poudaril, da ne smemo nikoli pozabiti na trpljenje milijonov ljudi, ki so umrli kot žrtve nacističnega in fašističnega nasilja v koncentracijskih taboriščih. Premier Janša je v izjavi za javnost zapisal, da nam ti tragični dogodki dajejo nauk, sporočilo in opomin, ki ga moramo posredovati bodočim generacijam. Obsodil je nacionalsocialistični režim, ki je povzročil to gorje.

Dan holokavsta so v nekdanjem taborišču Auschwitz so obeležili tudi preživeli skupaj z nekaterimi dostojanstveniki. Predstavnica poljskega predsednika Ewa Junczyk-Ziomecka je na slovesnosti dejala, da se bi svet moral spominjati vseh tistih, ki so v času druge svetovne vojne rešili življenja drugih, vključno s Poljaki, ki so tvegali svoja življenja, da bi rešili Jude. Spominske slovesnosti so v preteklih dneh pripravili tudi v sosednji Nemčiji. Tamkajšnji zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je v sobotni izjavi dejal, da bo holokavst " vedno neizbrisen del naše zgodovine", ki zahteva posebno odgovornost. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon pa je v izjavi ob današnjem dnevu med drugim zapisal, da se ni dovolj le spominjati in žalovati za umrlimi, temveč je potrebno tudi izobraževati, vzgajati in skrbeti za živeče.

Med drugo svetovno vojno je nacistična Nemčija izvajala genocid predvsem nad Judi. Holokavst, kot imenujemo ta sistematični genocid, je trajal vse od leta 1941 do konca druge svetovne vojne. Pod rokami nacistov je umrlo šest milijonov Judov, od tega skoraj 1,5 milijona ljudi samo v Auschwitzu.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.