Ste že slišali za tisto čudežno – indukcijsko ploščo? Najbrž že. Ampak o tem, kako točno deluje, pa morda le ne bi bilo odveč prebrati še enkrat. Ali morda celo prvič.
Pri klasičnih ploščah se toplota prenaša prek posrednika: grelci najprej segrevajo kuhalno polje, to pa posodo, v kateri kuhate. Pri indukcijski plošči je postopek nekoliko drugačen: toplota nastaja v posodi, kuhalno polje pa ostane hladno, oziroma se segreva posredno zaradi toplote posode, ki stoji na njem.
Hladno kuhališče
Ne bodite presenečeni, če se bo kak vaš znanec pohvalil s svojim odličnim hladnim kuhališčem. V mislih bo imel indukcijsko ploščo. Kako ta ''čudežna'' plošča deluje? Pod steklokeramično površino je indukcijska tuljava, ki spreminja električno energijo v elektromagnetno polje. To inducira električni tok, ki ustvari toploto neposredno v dnu posode. Zato mora biti dno narejeno iz materiala, ki je magneten: železo, emajlirano železo ali jeklo.
In kako veste, ali gre za klasično ali indukcijsko ploščo? Dokler je ne vklopite, tega (žal) ne morete vedeti. Ko jo priključite, pa dvoma ni več: klasična kuhališča bodo po vklopu zažarela, medtem ko indukcijska ne.
Zakaj pa bi imeli indukcijsko ploščo?
Največja prednost takšnih plošč je hitrost kuhanja in varčnost. Posrednika ni in jed, ki jo kuhate, zavre skorajda v trenutku. Učinkovitost indukcijskega kuhanja je zato primerljiva s kuhanjem na plinu. Podobnost je tudi v tem, da se kuhanje prekine v trenutku, ko ploščo izklopite. In še več: če lonec odmaknete, se prekine tudi poraba energije, kar omogoča, da porabite le toliko energije, kot je potrebujete.