Svet
4 ogledov

Talibani vse bliže umazani bombi

Pakistan se po umoru Butove pogreza v politično krizo, saj privrženci Butove za Žurnal24 main
Ob poglabljanju krize v državi po umoru opozicijske voditeljice Benazir Buto postajajo strahovi, da bi pakistansko jedrsko orožje prišlo v roke islamskih skrajnežev, vse bolj oprijemljivi.

V začetku leta 2005 sta ameriški obveščevalni službi, CIA in Narodni obveščevalni svet, izdelali poročilo, ki predvideva, da bo Pakistan do leta 2015 postal država, razklana z državljansko vojno, prelivanjem krvi, medprovincialnimi trenji, bojem za nadzor nad jedrskim orožjem in popolno talibanizacijo. Po včerajšnjem bombnem napadu, v katerem je umrla nekdanja pakistanska premierka in opozicijska voditeljica Benazir Buto, je čas, ki napoveduje zlom te jedrske države, vse bliže, se bojijo strokovnjaki.

Samo vprašanje časa je, kdaj bo del pakistanskega jedrskega arzenala padel v roke Al Kaide ali katere druge njej privržene skupine, meni M. J. Gobel, direktor Azijsko-pacifiške fundacije, v Londonu ustanovljene obveščevalne službe. "Pakistan je najbolj nestabilna država z jedrskim orožjem na svetu. Iran si takega orožja resda želi, a ga trenutno nima. Pakistan pa ga ima," opozarja Gobel.

Predsednik Mušaraf je generalsko uniformo slekel konec novembra, potem ko je opozicija ostro nasprotovala njegovi dvojni funkciji – voditelja vojske in države. © AFP

 
Skrbi, da bi pakistansko umazano orožje prišlo v napačne roke, sicer obstajajo že od terorističnega napada na New York 11. septembra 2001. A ameriške oblasti vseskozi zatrjujejo, da je orožje na varnem. Tako je Pentagon danes ponovil, da je pakistansko jedrsko orožje varno pod nadzorom pakistanske vojske.

Pakistanske izkušnje s krajo jedrske tehnologije
A skrbi o varnosti pakistanskega jedrskega orožja niso tako sveže. Jedrski program, ki ga je država začela izvajati v zgodnjih 70. letih prejšnjega stoletja, je buril duhove že v 90. letih. Takrat so izbruhnili sumi, da vodja programa A. Q. Khan Kitajski in Severni Koreji prodaja informacije. Kahn je leta 2004 na javni televiziji vendarle priznal, da je tujini dolga leta brez težav prodajal sofisticirano tehnologijo. Med njegovima strankama sta bila Iran in Libija. Prav zato se zdi, da zagotovila predsednika Perveza Mušarafa , da brez njegove vednosti ne more izginiti niti ena puška, stojijo na trhlih nogah. Tudi zato, ker del njegove vojske, čelo katere je pred kratkim zapustil, podpira talibane in Al Kaido.

Strokovnjaki kajpak ne namigujejo, da se bodo talibani polastili vseh 100 bomb, kolikor jih ima Pakistan. Najverjetneje bi se dokopali do majhnih količin radioaktivnega urana, iz katerega bi islamistične skupine izdelale svojo umazano bombo. Da Al Kaida goji dolgoletno željo po tovrstnem orožju, po Gobelovih besedah dokazuje Al Kaidin pred leti ustanovljeni posebni komite za jedrsko orožje.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.